Jak wygładzić zniszczoną ścianę (po tapecie)?

12:35:00 Cleo-inspire 8 Comments

Przygotowanie ścian w naszym nowym domu było nie lada wyzwaniem, głównie dlatego, że wiele ścian posiadało tapety, które naturalnie, chieliśmy pościągać. Niespodziewaliśmy się aż takigo (nieprzyjemnego) efektu po ich usunięciu. 

Oczywiście postanowiliśmy tę ścianę wygładzić, a jako, że nie posiadamy żadnych remontowo-budowniczych doświadczeń wszystkiego uczyliśmy się sami. Na szczęście w dobie internetu, uzyskanie informacji na temat gładzenia ścian, nie było zbyt trudne. Po opracowaniu teorii i zakupieniu odpowiednich produktów mogliśmy przystąpić do "zajęć praktycznych". 

Jak samemu wygładzić zniszczoną ścianę?

Pomimo, że ściana na zdjęciach wygląda jakby była na niej pleśń, zaręczam Was, że tak nie było, są to dziury, które zostały odkryte po ściągnięciu tapet. Ściany były suche i bardzo chłonne. 

Poniżej postaram się opisać poszczególne etapy, które wykonywaliśmy aby wygładzić zniszczoną ścianę. 


PRZYGOTOWANIE 

Przede wszystkim należy zacząć od podstaw, czyli przygotowania powierzchni do położenia na niej gładzi. Ściana powinna być oczyszczona z wszelkich pozostałości po tapecie i innych ewentualnych drobinek. 

 Jak wygładzić zniszczoną ścianę samemu?

Zniszczone ściany po tapecie, co robić?

KŁADZENIE GŁADZI

Na sam początek musieliśmy zorientować się jaki produkt kupić. W naszym przypadku była to dostępna u nas"Alabastine - Muur Glad", która jest przeznaczona właśnie do takich "zabiegów".  Bardzo łatwo nakłada się produkt wałkiem, a następnie wygładza za pomocą przeznaczonej do tego "szpachelki", dzięki temu wyrównywanie staje się dużo łatwiejsze. W ten sposób można szybko uzyskać idealnie gładką i nieco większą powierzchnię. 
Gładzenie jest pracochłonne i z tym należy się liczyć. Proponuję zacząć od małych powierzchni aby wyrobić sobię tzw. wprawę, a następnie przechodzić do coraz większych obszarów. Nie wszystko musi być od razu idealnie gładkie, będą pojawiać się np. linie, ale tym zajmiemy się przy kolejnym etapie.... 


 Jak wygładzić zniszczoną ścianę?

 Gładzenie zniszczonej ściany

Remont w domu, wszystko robimy sami

 Wykończenie gładzią szpachlową

Kładzenie gładzi.

Alabastine MuurGlad

SZLIFOWANIE 

Gdy gładź zostanie już położona należy zostawić ją na 24 godziny, aby solidnie wyschła. Po tym czasie można spokojnie ją delikatnie oszlifować papierem ściernym (my użyliśmy gruboziarnistego) aby usunąć jakiekolwiek nierówności. Po oszlifowaniu należy ścianę umyć zwilżoną szmatką, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń i pyłu czy kurzu. Tak przygotowana ściana nadaję się do malowania. 

Wygładzanie ściany w domu

Gładzenie ściany po tapecie.

Produkt do gładzi (dostępny w Holandii) - alabastine.nl.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:


8 komentarzy:

 1. O, to nas niebawem czeka. Remont piętra i ściąganie starych tapet... Ciekawe co się pod nimi kryje... :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To prawda, ściany po ściągnięciu tapet to nie lada wyzwanie.
  Poradziliście sobie świetnie:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekuje, łatwo nie było, ale przynajmniej nauczyliśmy się jak to robić i że możemy zrobić to sami ;)

   Usuń
 3. Bardzo fajny i przydatny post Marysiu. Mój mąż akurat zna się na tego typu remontach, ale są osoby, które tego nie wiedzą.
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje Aniu. Ależ masz szczęście, że masz takiego obrotnego męża :)

   Usuń
 4. Bardzo pomocny wpis! Również mam zamiar usunąć stare tapety

  OdpowiedzUsuń