niedziela, 3 czerwca 2018

Czym charakteryzuje się holenderski dekor?

Żyjąc już kilka lat w Holandii, jest jedna rzecz, która spodobała mi się tutaj od samego początku i która nadal budzi we mnie podziw i zachwyt - holenderski dekor oraz zamiłowanie Holendrów do piękna odzwierciedlonego w wystroju wnętrz, architektury i designu. 

Holenderski wystrój wnętrz nie wymaga, aby wnętrza były ściśle tradycyjne lub współczesne, a nawet doskonałe. a jednak jest w nich coś, co sprawia, że ma się ochotę wprowadzić go do własnego domu. Jak to się mówi: "diabeł tkwi w szczegółach", a odpowiednie detale robią różnicę! Sztuka ich wyboru i doboru jest więc bardzo istotna i wpływa na całokształt atmosfery.

styl holenderski we wnętrzach

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że mieszkańcy krainy wiatraków, urządzają swoje domu dokładnie, przemyślanie ale również impulsywnie. Posiadają bowiem cudowny zmysł estetyki w odniesieniu do dekoru, a także nowoczesnego designu. Kochają także nowoczesne projekty i zmiany.

Każde mieszkanie jest inne, inaczej urządzone, czy rozplanowane, ale istnieją pewne wspólne tematy związane z holenderskim wystrojem domu. Zasady te zasadniczo koncentrują się wokół warunków i charakterystycznych cech dla samej Holandii, takich jak ograniczona przestrzeń lub zróżnicowane podejście Holendrów do przytulności, spokoju i swojskości.

Wiele mogłabym na ten temat napisać, ale pozwólcie, że zawrę tych kilka cech, które według mojego subiektywnego zdania, opisują najlepiej holenderski wystrój wnętrz.

ŁĄCZENIE STAREGO Z NOWYM 

To cecha bardzo charakterystyczna i którą opanowali do perfekcji. Chyba nikt nie potrafi tak subtelnie łączyć "starego z nowym". Bez przesytu, bez niesmaku - wszystko współgra ze sobą idealne, wręcz tak, jakby taka kompozycja była dla siebie od zawsze stworzona.

holenderski style

styl holenderski salon

DREWNO, SZKŁO, BETON, METAL

Istnieją takie elementy w holenderskim wystroju wnętrz, której pojawiają się nieustannie i są ze sobą spójnie łączone.  Nie boją się ich miksować i tworzą przy tym naprawdę idealnie pasujące kompozycje. Podejrzewam , że nie ma domu/mieszkania w Holandii, który nie łączyłby ze sobą tych kilku cech charakterystycznych, jakim są: drewno, szkło czy metal. Surowość z łagodnością.

styl holenderski we wnętrzach

holenderskie wnetrza

stare okna metalowe

styl holenderski salon

dekoracja kredensu

DUŻE OKNA

Podobnie jak we wnętrzach skandynawskich, jasność w mieszkaniu jest bardzo istotna. Niestety w Holandii również w ciągu roku możesz spodziewać się więcej pochmurnych i deszczowych dni, niż słonecznej pogody. Dlatego duże okna są wręcz must have i często pojawiają się, zarówno w nowych, jak i starych projektach architektonicznych.  

Stare duże okna


architektura holenderska

PRZESTRZEŃ I NEUTRALNOŚĆ

Przestrzeń i bezproblemowe poruszanie się po mieszkaniu jest bardzo ważne. Nawet jeśli mieszkanie jest małe, to i tak musi być przede wszystkim praktyczne i funkcjonalne. Wszystko musi być logicznie rozplanowane, aby komunikacja nie została zachwiana. Każde wnętrze potrzebuje dedykowanej przestrzeni do spotkań z rodziną i przyjaciółmi.

Neutralność jest kolejną ważną cechą, nie oznacza to wcale, że w holenderskim dekorze nie zobaczymy kolorów i wzorów (wręcz przeciwnie), ale bazą zawsze będą elementy neutralne, w tym szarości, brązy i biel.

THE DUTCH DESIGN

style wnetrzarskie 2021

style wnętrz inspiracje

PRZYTULNOŚĆ

Niczym duńskie "hygge" również Holendrzy dostosowują się do tego terminu, a właściwie mają swój własny - "gezellig", co innymi słowy odnosi się do przytulności, tworzenia przyjemnej atmosfery itp...  Holendrzy kochają swoje mieszkania i zawsze starają się aby były one przytulne i wygodne. Bardziej od nowego samochodu, wolą kupić nowe meble, inwestycja w dobrą i jakościową sofe nie jest niczym dziwnym. Dom to dla Holendra oaza spokoju i poczucia bezpieczeństwa. To miejsce dla rodziny, bliskości i odpoczynku po pracy. Lubią go dekorować tak, aby stworzyć miłą atmosferę, bliską ich stylowi życia. 

drewniany stół


Czym charakteryzuje się holenderski design?

dutch interior design

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 

8 komentarzy:

 1. Bardzo mi się podobają takie wnętrza ! Dekor holenderski jest w moim stylu :) Bardzo fajny post Marysiu :)
  Pozdrawiam niedzielnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie wnętrza są naprawdę piękne! Na pierwszy rzut oka może nie są przytulne, ale właśnie taki klimat mi odpowiada :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękne zdjęcia! Holandia jest mi bardzo bliska i myślę, że świetnie opisałaś to, co sprawia, że czuję się tam na miejscu - harmonia, naturalne materiały :) Niby nic skomplikowanego, a efekt świetny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najczęściej małe detale robią największe wrażenie ;)

   Usuń
 4. Mieszkam w Holandii od 2 lat i bardzo dobrze ujęłaś cały aspekt tego jak tam naprawdę jest. Style wnętrzarskie faktycznie cechuje między innymi harmonia, ład i przejrzystość chociaż niektórzy sąsiedzi mają w domach zbyt ciężką atmosferę jak dla mnie. Poza tym rośliny - rośliny grają jeszcze tutaj też ważną rolę. Zawsze muszą się pojawić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Rośliny powinny być punktem kolejnym, zawsze są.

   Usuń