niedziela, 1 maja 2022

7 zalet lustra we wnętrzu.

 Lustra wydają się być niezbędne w naszym życiu z różnych powodów. Pomagają nam np. w zrobieniu makijażu, poprawieniu i wystylizowania ubrania, mycia twarzy, w czyszczeniu zębów, czesaniu, itd... Dlatego dla wielu z nas lustra to niemalże konieczność w życiu codziennym. Choć jestem ciekawa, czy znasz kogoś, kto nie posiada w domu lustra? Ja nie znam.

zalety lustra we wnętrzu

Pomimo że lustra są przydatne, często są również piękne i wpływają na ogólną wizualizację wnętrza w domu. Niektóre lustra mają niepowtarzalne kształty,  z kolei inne są umieszczone w ciekawych ramach. 

Dlatego dzisiaj nieco szczegółowo omówię kilka korzyści, jakie zapewniają lustra, oraz miejsca gdzie je najlepiej umieścić, aby je dobrze i właściwie wykorzystać.

1. ILUZJA PRZESTRZENI

Jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu lub masz małe pomieszczenia w swoim domu, użyj luster i wkomponuj je do swojego wystroju. Lustra sprawiają, że optycznie powiększysz przestrzeń, dzięki czemu odzwierciedlisz otwartą przestrzeń pokoju. 

Możesz także użyć luster, aby poszerzyć wąski korytarz. Umieść kilka identycznych luster obok siebie wzdłuż ściany korytarza, aby wyglądało na mniej ciasne. To samo możesz zrobić w łazience.

Lustro do jadalni

lustro stojace

2. ZAMIAST OBRAZU

Kiedy myślimy o centralnym punkcie w pokoju, często myślimy o ciekawym obrazie. Nie ma w tym oczywiście nic złego, ale warto pamiętać o tym, że również lustra mogą wspaniale prezentować się w danej przestrzeni i tworzyć punkt kulminacyjny. Możesz użyć dużych luster lub takich z ozdobnymi ramkami, lub niekonwencjonalnym kształcie i formacie, aby dodatkowo przyciągnąć do nich wzrok odbiorcy. Dobrze sprawdzą się na ścianach głównych pokoju. 

W garderobie lub sypialni możesz również oprzeć wysokie, smukłe lustro o ścianę w pokoju, bez zawieszania go na ścianie, aby uzyskać praktyczny i dekoracyjny element. 

lustro do garderoby

lustra dekoracyjne glamour

lustra dekoracyjne okrągłe

3. WPROWADZENIE ATRAKCYJNOŚCI

Dodanie lustra do wnętrza może sprawić, że pokój będzie wyglądał gustownej i na bardziej dopracowany. Warto przy tym skorzystać z odbicia w lustrze, aby zwrócić uwagę na wspaniały wazon, żyrandol, obraz, roślinę lub ładny widok za oknem. Staraj się jednak unikać umieszczania luster w miejscach, w których mogą odbijać mniej pożądane odbicia, takie jak, bałagan, zwykły mebel, czy pustą ścianę.

lustra dekoracyjne okrągłe

okrągłe lustro do łazienki z czarną ramą

lustra dekoracyjne na ścianę do salonu

4. ODBIJAJĄ ŚWIATŁO

Chociaż lustro może wpłynąć na atrakcyjność pomieszczenia, może również zwiększyć jasność i oświetlenie w pomieszczeniu, poprzez swoje odbicie. Jeśli posiadasz ciemne wnętrze, w którym brakuje wystarczające oświetlenia i światła naturalnego, lustra mogą pomóc zaradzić tej sytuacji. Zawieś lustra tak, aby odbijały okno, dzięki temu uzyskasz więcej naturalnego światła, lub na kierunkować je tak, aby odbijały światło oświetleniowe.

odbijanie światła za pomocą lustra

5. ATMOSFERA I ENERGIA

Mam również coś dla miłośników feng shui. Lustra reprezentują bowiem wodę  w związku z czym mogą pomóc zrównoważyć dane pomieszczenie. Umieszczenie lustra w przedpokoju, oznacza zaproszenie i stworzenie atmosfery, w której, każdy kto wchodzi do domu, ma poczuć się bardziej mile widziany. Dzieje się tak, ponieważ często zasady feng shui kierowane są zdrowym rozsądkiem i odnoszą się do naturalnego przepływu i uporządkowanego układu domu. 

Jednakże, eksperci feng shui nie zalecają umieszczania lustra naprzeciwko drzwi wejściowych, ale na ścianie prostopadłej do nich, a wieszając lustro powinno być zestawione z intencją, np. z poszerzeniem możliwości w swoim życiu.

lustro do łazienki

lustro we wnętrzu

6. WYGLĄD

Nie da się ukryć, że lustra są niezbędnym narzędziem do utrzymywania osobistego wizerunku. W domu lustra są częściej używane w łazienkach i ewentualnie korytarzach, ale przydatność lustra jest znacznie większa, umieszczając jedno lub dwa w innym miejscu w domu. 

kobieta przed lustrem

złote lustro łazienkowe

okrągłe lustro ze złotą ramą

7. UKRYCIE NIEDOSKONAŁOŚCI

Nie każdy dom musi być idealny, tak samo jak nie każda dziura w ścianie musi być od razu załatana. Lustra przeważnie są na tyle dobrze rozmiarowo skonstruowane, ze bez problemu ukryją te niedoskonałości, nie wyglądając przy tym głupio i bez gustu. Takie nieatrakcyjne miejsca można po prostu ukryć za pomocą atrakcyjnego lustra, tak jak w przypadku obrazu lub fotografii.

nowoczesne lustra dekoracyjne do salonu

co powiesić zamiast obrazu

ZOBACZ RÓWNIEŻ:


11 komentarzy:

 1. Świetny wpis, lustra to świetny dodatek wnętrz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekuje, zdecydowanie przyda się w każdym wnętrzu.

   Usuń
 2. Funkcjonalny element, ale i gustowny dodatek. Świetne inspiracje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zwykłe lustro może odmienić wnętrze. Te z koralikami mi się podoba

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawe propozycje

  OdpowiedzUsuń
 5. Polecam szczególnie zastanowić się nad lustrem w łazience. Dla mnie dużę lustro w łazience jest totalną podstawa. Pomaga w uczesaniu się rankiem, czy zrobieniu sobie nowej fryzury :) I nie potrafiłabym z niego zrezygnować.

  Inne ciekawe rozwiązanie w lazience to wygodna kabina walk in. Nie miałam do niej przekonania, ale postanowiłam się zdecydować i było to świetne wyjście. Jest wygodna w czyszczeniu oraz użytkowaniu.
  Mam również taką umywalke podblatową:

  https://lazienka-rea.com.pl/umywalka-podblatowa-rea-nel-black-1.html

  Która sama w sobie stanowi świetną dekorację.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo pomysłowe rozwiązania

  OdpowiedzUsuń
 7. Zgadzam się w 100% z tym, że w małym mieszkaniu lustra to nasz wielki sprzymierzeniec. Sama miałam duży problem z urządzeniem mojego salonu i rozmieszczeniem wyposażenia tak, żeby nie zmniejszać go optycznie jeszcze bardziej. Szukając jakichś inspiracji i pomysłów trafiłam na patent z lustrami. U mnie sprawdza się to znakomicie, pomieszczenie wydaje się o wiele większe :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Optyczne powiększenie pomieszczenia widać szczególnie na małych metrażach. Mam właśnie takie małe mieszkanie i szklany front szafy robi robotę - jak na moje oko to dodaję co najmniej kilka metrów kwadratowych ;)

  OdpowiedzUsuń