poniedziałek, 31 stycznia 2022

Jaką rolę pełnią okna w projekcie domu?

 Żaden dom czy mieszkanie nie może być kompletne bez okien. Okna są niezbędne dla komfortu i dobrego samopoczucia jego mieszkańców, ponieważ wpuszczają do budynku naturalne światło, dostarczają świeże powietrze i możliwości wentylacyjne oraz umożliwiają podziwianie widoków.

Czytając to, możesz jednak poczuć, że okna to nic innego jak tradycyjne inżynierskie wymagania, które powinien spełniać każdy dom. To nieprawda, ale też nie do końca. Coraz częściej właściciele domów i architekci zdają sobie sprawę z ogromnej wartości okien. W szczególności uświadamiają sobie, w jaki sposób okna wywierają znaczący wpływ na ogólny wygląd domów.

okna w domu energooszczędnym

Ponieważ dziś okna pełnią wiele dodatkowych funkcji, takich jak ochrona przed czynnikami naturalnymi, zapewnienie prywatności, element wystroju, dodawanie wrażeń wizualnych...itd. Ważnym czynnikiem jest również sposób, w jaki okna wpłyną na nasłonecznienie domu, czy oszczędność energii. 

ZNACZENIE OKIEN W PROJEKCIE DOMU:

1.  Naturalne światło!

Mój mąż od lat powtarza mi, że jestem jak roślina i bez słońca obumieram, nie jestem tutaj jednak wyjątkiem, ponieważ my ludzie nie różnimy się znacznie od kwiatów i roślin i potrzebujemy naturalnego światła podobnie jak one. Naturalne światło jest źródłem dobrego stanu umysłu, ducha i łączności z otoczeniem oraz jest podstawowym źródłem zdrowego życia. Gdy świeci słońce mamy ochotę żyć, dostajemy mnóstwo dawki witaminy D i  jesteśmy bardziej otwarci na ludzi i nowe przygody. Dlatego ważnym jest aby i okna w naszych domach zapewniały nam, jak najwięcej naturalnego światła! 

rola okien w projekcie domu

ławka przy oknie

2. Okno na świat

Okna to coś więcej niż tylko otwory w ścianie, pomagają uchwycić to, co dzieje się na zewnątrz i mogą stać się malowniczym obrazem życia. Piękne widoki to coś co chcielibyśmy widzieć na co dzień i choć nie każdy z nas może sobie pozwolić na widok na morze, las czy góry, to nawet w bardzo tłoczliwym mieście możemy uchwycić coś magicznego i pięknego. Dlatego jeśli projektujesz swój dom od początku, ustal, jakimi widokami chcesz się otaczać w miejscu, w którym mieszkasz, a następnie wybierz okno, które go uatrakcyjni.

ogromne okna we wnętrzu

duże okna w kamienicy

Duże okno w salonie wnętrza

3. Sufitowe świetliki

Innym wspaniałym sposobem na wykorzystanie naturalnego światła są świetliki, czyli okna dachowe. Sufit w domu to kolejna "ściana" możliwości, niestety jest to często powierzchnia, o której wielu właścicieli domów zapomina podczas projektowania swoich wnętrz. Świetliki zapewniają nam nie tylko dodatkowe źródło naturalnego światła w pomieszczeniach ale i prywatność.

po co okno na dachu

okna świetliki dachowe

okna dachowe otwierane

4. Projektuj zgodnie z potrzebami.

Jeśli jesteś na etapie planowania i projektowania swojego domu, weź pod uwagę położenie geograficzne i sposób, w jaki będzie on usytuowany na posesji zgodnie ze słońcem. Możesz nie chcieć umieszczać ogromnego okna w pomieszczeniach gdzie nie jest to potrzebne. 

projekty okien

duże okna w salonie aranżację

5. Interesujący kształt i rozmiar.

Użyj różnych kształtów i rozmiarów okien, aby uzyskać zainteresowanie wizualne. Wielu architektów lubi bawić się przestrzenią na ścianach oraz umieszczać okna w ciekawych, atrakcyjnych dla oka konfiguracjach, szczególnie korzystnych dla przepięknych widoków. Od tych bardzo prostych po okna o niestandardowych kształtach.

zaokrąglone okna

duże okna narożne

okna w projekcie domu

6. Oszczędność energetyczna

Inną kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę przy wyborze okien, jest to, ile ciepła zatrzymuje, czyli dobra izolacja. Istnieją na rynku również okna, które chronią nas przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi, które może wpłynąć także na blaknięcie materiałów i mebli w domu. 


rola okien we wnętrzu


ZOBACZ RÓWNIEŻ: 

1.  OKNA ŁUKOWE I OKRĄGŁE.

2.  JAK UDEKOROWAĆ PARAPET OKIENNY?

3. MOSKITIERY - JAK ZABEZPIECZYĆ SIĘ PRZED OWADAMI W DOMU?

4. CO POSTAWIĆ NA PARAPET? DEKORACJA OKNA.

5. POMYSŁY NA WYKORZYSTANIE OKIENNIC.

10 komentarzy:

 1. Okna są bardzo ważnym elementem w każdym mieszkaniu czy domu. Duże, dają więcej naturalnego światła, którego często tak bardzo nam brakuje. Bardzo ciekawy wpis!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że tak.
   Dziękuje i serdecznie pozdrawiam

   Usuń
 2. Okna są bardzo ważnym elementem w każdym domu czy mieszkaniu. Powinny być funkcjonalne oraz dawać dużo naturalnego światła

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja zdecydowałem się na duże okna w domu i to była swietna decyzja

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam pomieszczenia z dużą ilością okien. Świetny wpis.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetnie wyglądaję te aran aranżacje

  OdpowiedzUsuń
 6. Niesamowicie wartościowe informacje. Super

  OdpowiedzUsuń
 7. skoro było kilka wpisów o oknach to może teraz coś o rzeczach NA okna? :D żaluzje różnego typu, z podziałem na system podnoszenia, materiał wykonania czy kolorystykę i wzornictwo - chętnie bym poczytała takie wpisy na twoim blogu :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem na etapie poszukiwania swojego wymarzonego domu. Chciałabym kupić taką nieruchomość, która byłaby dobrze nasłoneczniona. Dobrze się czuję we wnętrzach, które są dobrze doświetlone światłem naturalnym. Kiedy wpadają do środka promienie słońca człowiek od razu czuje się lepiej. :) Nigdy nie słyszałam o oknach, które chronią nas przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi! Dzięki, że się z nami tym patentem podzieliłaś. Muszę o nich trochę więcej poczytać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Hejeczka! Bardzo przydatne porady :) Ja okna z montażem zamówiłam w Radomsku. Jest tutaj taki świetny sklep w którym wszystko objaśniają i polecają ciekawe modele. Jak dobrze pamiętam wybraliśmy te marki Salamander!

  OdpowiedzUsuń