piątek, 8 września 2017

Jaką rolę pełni oświetlenie w jadalni?

Jadalnia to takie miejsce, w którym większość aktywności rodzinnej rozgrywa się wokół stołu. To w tym pomieszczeniu lub oddzielnym miejscu, spotykamy się razem po to, aby zjeść posiłek i opowiedzieć o tym, jak spędziliśmy dzień w pracy, w domu, lub szkole. To miejsce szczególne, bo w porze posiłku, siadamy do stołu wszyscy razem. Z tego właśnie powodu główny nacisk w aranżacji jadalni, kładzie się na oświetlenie, czyli jakie będzie ono zarówno na stole jak i na twarzach ludzi przy nim siedzących. 

Oświetlenie w jadalni powinno być zarówno piękne, jak i funkcjonalne. Wybór wymagać będzie zaangażowania aby wybrać to odpowiednie. Takie, które może być dostosowane do wielu funkcji i nastroju, w tym uroczystego obiadu, spotkania rodzinnego i innych czynności, takich jak praca domowa, hobby czy sprawdzanie rachunków i czytanie gazety. 

Rola oświetlenia w jadalni

Niezależnie od wyboru lampy, oświetlenie powinno wytwarzać właściwą atmosferę. Warto więc  kierować się przy jego wyborze, wielkością i kształtem stołu w jadalni. 
W przypadku stołu okrągłego, powinno postawić się na okrągłe lub kuliste lampy lub wisiorkowe pojedyncze elementy oświetlenia. Z kolei przy prostokątnym, stół wygląda najlepiej z liniowym zawieszeniem, kilka łączonych lamp ze sobą, lub prostokątne oświetlenie w zależności od wielkości jadalnianego stołu.

Dobrą opcją jest zaopatrzenie się również w tak zwane, kontrolki ściemniania, które umożliwiają zmianę światła na każdą okazję. W zależności od tego, ile światła w danym momencie potrzebujemy. 

Lampa nad stolem w jadalni

Jadalnia oświetlenie

Lampy w stylu industrialnym

Urządzanie jadalni

światło nad stołem

oświetlenie w jadalni

Styling Pella Hedeby, Photographer Sofi Sykfont, Kristofer Johnsson.

Zobacz również:


9 komentarzy:

 1. Oświetlenie jadalni to bardzo ważna rzecz ! Mnie się od dawna podobają skandynawskie lampy o przemysłowym charakterze jak na pierwszym zdjęciu :)
  Miłego weekendu !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi również, tym bardziej, że sporo oświetlają.
   Wzajemnie Aniu

   Usuń
 2. Cenny artykuł. Na pewno skorzystam z tych wskazówek przy urządzaniu jadalni w moim nowym domu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj ja chętnie bym zmieniła żyrandol w salonie - ale zapełnienie nie mam pomysłu na jaki. Mam za niskie mieszkanie na długie lampy... :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kabel zawsze można skrócić, lub poszukać czegoś bardziej odpowiedniego

   Usuń
 4. A co sądzicie o plafonach w jadalni? Sama od jakiegoś czasu szukam jakiegoś fajnego oświetlenia tego rodzaju i nawet znalazłam fajne lampy Cleoni , ale zastanawiam się czy takie właśnie oświetlenie, będzie dobrze prezentowało się w takim pomieszczaniu. Jak sądzicie?

  OdpowiedzUsuń