niedziela, 21 czerwca 2020

Jak odnowić lamperię?

Wraz z kupnem domu otrzymaliśmy w tzw."gratisie" lamperię w przedpokoju. Niekoniecznie jest to nasz styl i coś co chcieliśmy mieć w swoim domu, ale napotkaliśmy się z problemem w związku z jej usunięciem. Okazuję się, że byłby to dużo większy "zabieg" renowacyjny niż się tego spodziewaliśmy, dlatego postanowiliśmy dać jej drugą szansę i nowe życie. 

Postanowiłam również udokumentować ten proces metamorfozy, abyście mogli razem ze mną zobaczyć jak wszystko przebiegało i jakich prac musieliśmy się podjąć aby stara lamperia nabrała nowego blasku. 

lamperia jak zamalować

Kolor lamperii nazwałam kolorem "brzydkim" i chyba nie muszę tłumaczyć Wam dlaczego. Zdecydowanie należało się go pozbyć, aby mogło to jednak nastąpić musieliśmy zastosować kilka etapów: 

lamperie co to jest

1. SZLIFOWANIE 

Jeśli to tylko możliwe warto elementy, które są wyjmowane wyciągnąć i wyszlifować osobno. Jest zwyczajnie prościej. Niestety najczęściej nie ma takiej możliwości. U nas mogliśmy tak zrobić tylko z wyjmowanymi drzwiczkami od zabudowy do licznika. Całą resztę należało już wykonać na zamocowanej lamperii. 

Szlifowanie to żmudny i długi proces (oraz brudny), ale dużo lepiej będzie wyglądać na takiej wyszlifowanej powierzchni farba. Przyznam się jednak, że nam zabrakło cierpliwości i chęci. Ile się udało, tyle wyszlifowaliśmy, zarówno szlifierką, jak i ręcznym papierem ściernym. Efekt końcowy na oszlifowanej powierzchni i nieoszlifowanej wyszedł podobny. 

Jak oszlifować lamperię?

Szlifowanie lamperii

2. PRZYGOTOWANIE POWIERZCHNI

To tak naprawdę nic innego, jak umycie wszystkich elementów z pyłu i kurzu oraz jakichkolwiek innych zanieczyszczeń, tak aby nie przylegały one później do farby. Nam w tym celu wystarczyła zwykła nawilżona szmatka i odkurzacz. Nie można omijać tego etapu, jest on kluczowy! 

Co zrobić z lamperią?

Metamorfoza starej lamperii

3. MALOWANIE

Gdy już to najgorsze mamy za sobą, przychodzi czas na pożegnanie się z kolorem "brzydkim" i powitanie nowego. My zdecydowaliśmy się na neutralną biel, głownie dlatego, że pomieszczenie jest małe i chcieliśmy je optycznie powiększyć. 

lamperia czym malować

Etap malowania drewna

Sposób na malowanie drewna

Postanowiliśmy nie używać do malowania wałka, okazało się, że pędzle sprawdzają się do tego celu najlepiej. Jest to jednak  czasochłonna praca. Powierzchnia będzie potrzebować co najmniej 2 pokryć. Warto poczekać aż wyschnie pierwsza przed nałożeniem drugiej. 
Zależy to również od tego, jakiej farby używamy, my, ponieważ nie do końca byliśmy przekonani, co z tą lamperią zrobimy, użyliśmy najtańszej farby do drewna jaką znaleźliśmy w sklepie budowlanym. Pewnie nie jest to wybór doskonały, również ze względu na składniki takiej farby, ale na naszej lamperii sprawdziła się znakomicie. 

Jak pokryć stary kolor na drewnie?

lamperia farba olejna

EFEKT KOŃCOWY

Z efektu końcowego jesteśmy bardzo zadowoleni i myślę, że dzięki temu zabiegowi byliśmy wstanie polubić się z naszą lamperią, już nie taką brzydką i wcale niestraszną. 

lamperia na ścianę

Sposób na lamperię w przedpokoju

Jak odnowić starą lamperię?

Odświeżamy lamperię?

Sposób na przedpokój

Jak ze starej lamperii zrobić nową?

łatwy sposób na odnowienie lamperii


ZOBACZ RÓWNIEŻ: 

4 komentarze:

  1. wygląda zupełnie jak nowa :D szkoda że nie ta się tak łatwo z podłogami :D mój parkiet woła o pomstę do nieba, przykryłam go starym dywanem by jak najmniej go widzieć ;) chciałabym mieć panele w jodełkę francuską ale nie wiem jak to wyjdzie w małym wnętrzu

    OdpowiedzUsuń
  2. W moim domu również na korytarzu znajduje się lamperia. Totalnie mi się ona nie podoba i nie jest w moim stylu. W dodatku ma przebrzydły beżowo-drewniany wzór, który nijak ma się do całego wnętrza. Pomyślałam, że chciałabym ją jakoś odnowić i tak właśnie natrafiłam na ten wpis! Nie wiedziałam, że można ją przemalować. Myślę, że byłoby to dobre rozwiązanie u mnie, ponieważ nie dysponuję aż takimi środkami, by się jej całkowicie pozbyć. Dzięki za tą inspirację!

    OdpowiedzUsuń