piątek, 30 sierpnia 2019

Jak określić paletę koloru?

Dobór palety koloru wcale nie jest taki prosty, jak pozornie mogłoby się to wydawać. Istnieją kolory, w których otoczeniu czujemy się lepiej, oraz takie, przez które dostajemy bólu głowy, a nawet stanów lękowych czy depresyjnych.

Kolory, tak samo jak w naturze, powinny być dozowane stopniowo i współgrać z otoczeniem. Powinny być harmonijnym obrazem na płótnie, z czego owe płótno, to nasze wnętrza domowe.


paleta kolorów

Niekiedy wydaje nam się, że lubimy określony kolor, z czasem jednak zaczynamy mieć go dość i potrzebujemy szybkiej zmiany. Dlatego nie polecam malować całego pomieszczenia w jednym, niepewnym kolorze, sugerując się, czy to panującą modą czy impulsem. Wszystko powinno być przemyślane. Jeśli nie jesteś pewnym co do barwy, którą chciałbyś aby dominowała w Twoim pomieszczeniu, wprowadź najpierw dodatki w tym kolorze. Jeśli po okresie 2-3 tygodni, nadal będziesz czuć się dobrze w tym otoczeniu, to znaczy, że trafiłeś w dziesiątkę. Jeśli natomiast poczujesz, że Cię przytłacza, to po prostu szukaj dalej.


1. OKREŚLENIE BAZY

Bazą jest wspomniane wyżej płótno - czyli nasze wnętrze. Jeśli mamy w pokoju białe ściany, to będzie nam łatwiej manewrować kolorowymi dodatkami, jako że biel, jest bazą neutralną i ze wszystkim będzie współgrać. Nie oznacza to wcale, że masz teraz przemalować ściany na biało. W zależności od tego, jak czujesz się w danym pomieszczeniu, również kolorowe ściany i tapety mogą być dobrą bazą dla Ciebie. Posłuchaj intuicji. 

gama kolorow farby dulux

2. OKREŚLENIE SCHEMATU

Określenie schematu koloru, to nic innego jak stworzenie swojej indywidualnej palety koloru. Może ona być przeróżna i różnokolorowa. Chodzi o to, aby dobrać kolory, które do siebie pasują, i które odpowiadają Tobie. Możesz w tym celu przejść się do sklepu budowlanego i poszukać darmowych etykiet z kolorami farb, po czym stworzyć z tego kolaż i wybrać tylko te kolory, które Twoim zdaniem współgrają ze sobą i dopasowują się do Twoich preferencji.


malowanie obrazu na płótnie

etui przezroczyste w kwiaty

3. POSŁUGIWANIE SIĘ SCHEMATEM

Schematem może być wszystko, co odwzorowuje Twoje ulubione kolory. Może to być plakat, obraz, kolorowa waza, okładka jakieś książki czy samemu utworzony kolaż. Jeśli tylko widzisz, że kolory umieszczone na danym przedmiocie pasują ze sobą i idealnie łączą się z Twoją perspektywą ulubionych barw, to znaczy, że możesz posługiwać się tym jako swoim schematem i wiesz już, które kolory ze sobą łączyć i jakie chciałbyś mieć w swoim wnętrzu. To trochę jak taka ściągawka, która pomaga nam dobierać ze sobą kolorowe przedmioty.  Ja w swoim domu, używam w tym celu plakatów. Schemat warto również trzymać ze sobą, najlepiej zrobić zdjęcie swojej palety koloru i tym samym, mieć je zawsze przy sobie.


profesjonalne zdjęcia telefonem

4. DOBÓR DEKORACJI

Gdy już znamy swoją paletę koloru i wiemy jak się nią posługiwać, nie pozostaje nam nic innego, jak wprowadzić poszczególne barwy do naszego pokoju, najlepiej w postaci dodatków, aby można było w przyszłości nimi swobodnie manewrować.

jak dobrać dekoracje do salonu


ZOBACZ RÓWNIEŻ: 

13 komentarzy:

 1. Ja właśnie się szykuję do jakiś zmian, wprowadzanie koloru w salonie. Przydadzą mi się te informacje w niedalekiej przyszłości. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę i życzę powodzenia w wprowadzaniu zmian.

   Usuń
 2. Wybór koloru, szczególnie na ścianach, to zawsze najtrudniejsza decyzja przy urządzaniu mieszkania... wybór jest ogromny i czasami trudno zdecydować się na jakiś konkretny odcień

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Absolutnie tak, dlatego warto dostsosować się do powyższych wskazówek.

   Usuń
 3. Ja u siebie na ścianach mam biel i szarość. Do tego bardzo łatwo jest zmieniać dodatki na różne pory roku, okazje albo ot tak po protu jak już się jakiś wystrój znudzi. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie tak. Łatwiej jest manewrować dodatkami.

   Usuń
 4. Marysiu bardzo fajny artykuł. Moja paleta kolorów to brudne błękity, turkusy i szarości.
  Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie przedstawiony temat, dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wprowadziłam się do mieszkania, które w sypialni jedna ze ścian jest w kolorze żółtym, pozostałe białe. I zastanawiam się w jakim kolorze dodatki by tam pasowały. Niebieski, zielony, a może srebro lub złoto? Mam niezły orzech do zgryzienia aby to wyglądało dobrze. Chociaż może zastosować tam jakiś motyw roślinny, pościel w monstery i naturalne dodatki? Mam tam dużo roślin zielonych, więc może coś by się z tego udało wykombinować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każde z wyżej wymienionych przez Ciebie barw, mogą cudownie łączyć się ze sobą, jeśli postawisz na dobre odcienie. Powodzenia :)

   Usuń
 7. 56 yr old Sales Representative Hedwig Shadfourth, hailing from Swift Current enjoys watching movies like Claire Dolan and Glassblowing. Took a trip to Historic Centre (Old Town) of Tallinn and drives a F150. moja firma

  OdpowiedzUsuń