Ceneo Dom i Wnętrze

Drzwi, okna i schody - wybierz na Ceneo

Malowanie mieszkania. Jaki kolor wybrać?

08:47:00 Cleo-inspire 6 Comments

Mogłoby się wydawać, że wybór odpowiedniego koloru na ściany to żadna sztuka. Zwyczajnie, ten który nam się spodoba, ten zostanie wykorzystany. Co lepiej, gdy zostaje nam jeszcze dosyć farby w puszcze, decydujemy się ją wykorzystać do innego pomieszczenia, tak z oszczędności, nie myśląc wcale nad tym, czy dany kolor do takiego pomieszczenia w ogóle pasuje. 

W artykule o najczęściej popełnianych błędach w urządzaniu mieszkania napisałam również o tym, jak ważne jest, aby najpierw zastanowić się i przeanalizować elementy jakie się już posiada w domu, w tym szczególnie meble, a dopiero potem decydować się na kolor farby, tak aby wszystko do siebie pasowało i tworzyło spójną całość. 

Jaki kolor wybrać do mieszkania?

Dobieranie farby pod dekoracje i meble to jedno, ale wybieranie pod kątem odpowiedniego pomieszczenia to zupełnie inna kwestia, która wymaga nieco głębszej analizy. 

To, że lubimy jakieś specyficzne odcienie kolorów to nasza osobista sugestia w doborze farby i nie powinniśmy z tego rezygnowaś, ale warto wziąć pod uwagę również inne aspekty, takie jak

* Jakie jest przeznaczenie oraz funkcja danego pomieszczenia?
* Jaka jest jego wielkość?
* Jakie jest jego nasłonecznienie oraz natężnie światła?

Te czynniki są wbrew pozorom bardzo istotne. Nie dobierzemy przecież ciemnych farb do małego i naturalnie ciemnego pokoju, bo to sprawi, że zmniejszy się on optycznie jeszcze bardziej i stanie się ponury. Takiego efektu staramy się uniknąć, więc jak widzicie nie możemy użyć  tej samej farby do dużej i małej przestrzeni, nawet z kwestii oszczędnościowej. 

Jaki kolor wybrać do wnętrza?

Temat doboru koloru jest dość obszerny abym mogła opisać go tylko w tym artykule, więc postaram się rozbić ga na części, co znacznie ułatwi Wam i być może, pomoże w podjęciu decyzji. 

Ponadto za pomocą koloru możliwe jest wdrążenie do pomieszczenia kilka funkcji, czyli optycznego i wizualnego modyfikowania danego wnętrza. Dzięki czemu mamy wspaniałe możliwości, które pomogą nam na przykład w

* Optycznym powiększeniu lub zmniejszeniu pomieszczenia - czyli użycie ciemneiejszych lub jaśniejszych odcieni koloru.
* Rozszerzeniu lub zwężeniu
* Wizualnego podwyższenia lub przedłużenia wnętrza - zastosowanie np. pasów czy lini wzdłuż lub wszerz, w zależnosci od tego, jakiego efektu pożądamy.
* Wydzielenie określonych stref życia - np. strefa pracująca, strefa dziecięca, odzielenie salonu od kuchni w przypadku aneksu kuchennego itd.

Przy czym warto dodatkowo wziąć pod uwagę również kolor podłogi czy kafelek. Wszystko powinno stanowić jedna wielką spójność. Również inne pomieszczenia w domu, w przypadku zastosowania kilku różnych kolorów. 

 Malowanie w mieszkaniu

Przed ostatecznym wyborem palety barw, weź pod uwagę jaką chcesz, aby dany kolor spełniał funkcję? Ponieważ będzie on bezwarunkowo wpływał na charakter i klimat samego pomieszczenia. 
Przede wszystkim nie rezygnuj z własnych upodobań. Jeśli np., lubisz kolor niebieski, nie decyduj się na czerwony, bo nie będzie on wprowadzał Cię w dobry nastrój i tylko zakłócał Twoje walory estetyczne. Możesz jednak dopasować odpowiedni kolor i odcień, co wpłynie na ogromną zmianę we wnętrzu. 

Zastanów się również jaki efekt pragniesz uzyskać (powiększyć, pomniejszyć, nadać efekt przytulności, wydzielić strefy itd.), oraz przeanalizuj obiektywnie wady i zalety mieszkania. Możesz je nawet wypisać na kartce dla ułatwienia podjęcia decyzji. Zwróć koniecznie uwagę na natężenie światła i na to, jak w danych porach dnia wpływa ono na kolor na ścianie. Możesz w tym celu użyć próbek i obserwować jak zachowuje się farba w danych porach dnia, przed generalnym malowaniem. O efekcie światła i koloru jeszcze napiszę. 

Dlaczego wybór koloru w mieszkaniu jest taki ważny?

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 






6 komentarzy:

 1. Ja właśnie stoję przed dylematem bo wymyśliłam sobie,żeby jedną ścianę w kuchni przemalować na czarno lub bardzo ciemny grafit. No i trochę boję się jaki będzie efekt finalny ;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My zastosowalismy ciemna farbe w kuchni na jednej scianie i z efektu jesteśmy do tej pory zadowoleni

   Usuń
 2. Najgorzej robią zdecydowanie ci ludzie, którzy wykorzystują dla oszczędności farbę jaka została z poprzedniego malowania. Bez zastanawiania się nawet czy właśnie ten kolor pasuje.
  Smart4Living

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobór koloru farby do ściany to niełatwa sztuka, warto kierować się trendami, ale i też swoimi upodobaniami.
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń