poniedziałek, 16 sierpnia 2021

Jak ze strychu zrobić sypialnię?

 Przekształcenie strychu w sypialnię to świetny pomysł szczególnie jeśli brakuję Ci dodatkowej przestrzeni. Powody mogą być różne - powiększenie się rodziny, dodatkowa sypialnia dla gości czy dla dorastającego nastolatka, w końcu kto z nas nie marzył o pokoju na strychu? 

Jednakże zaprojektowanie takiego pomieszczenia nie jest wcale łatwe, co nie oznacza, że niemożliwe! 

sypialnia na strychu inspiracje
Stworzenie dodatkowego pokoju na strachu zdecydowanie ma wielki potencjał, o ile zostanie odpowiednio zaprojektowany i potraktowany. 

Oto rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę, tworząc sypialnię swoich marzeń:

1. SUFIT

Skoncentruj się na suficie, przede wszystkim pomyśl o ociepleniu, jeśli zamierzasz używać sypialni na poddaszu również zimą. Zajmij się także jego wizualną formą. Aby uwydatnić wystrój tego wnętrza, utrzymuj go jasnym, białym i przewiewnym, ponieważ to dodatkowo stworzy wrażenie przestrzeni.

sypialnia na niskim strychu

mała sypialnia na poddaszu inspiracje

2. ŚWIATŁO

Zazwyczaj w sypialniach na poddaszu jest mało światła słonecznego, więc pomyśl zarówno o oknach, jak i wprowadzeniu jasnych kolorów. Poza tym bardzo ważne jest sprytne wykorzystanie opraw oświetleniowych. Światło będzie tutaj ważnym aspektem, w zależności o zastosowania pomieszczenia i indywidualnych potrzeb. Także wszelkiego rodzaju lustrzane elementy i lustra pomogą poprawić jakość światła w pomieszczeniu, jednocześnie tworząc poczucie dodatkowej przestrzeni, o ile taką potrzebujemy.

sypialnie na poddaszu inspiracje

sypialnia na niskim poddaszu ze skosami

duży pokój na strychu

3. ORYGINALNA TEKSTURA.

Użyj dostępnych tekstur. Jeśli na przykład znajduję się ceglany mur, czy belki na ścianie i suficie – nie ukrywaj ich. Mogą stać się świetnym elementem dekoracyjnym z charakterem i nadać osobowości temu miejscu. 

jak zrobić pokój na strychu

jak zbudować pokój na strychu

jak urządzić pokój na poddaszu

4. MIEJSCE DO PRZECHOWYWANIA.

Szafy na poddaszu sprawdzą się najlepiej, jeśli wykonane zostaną na miarę i wyposażone w dobre zestawy do przechowywania, które spełnią wszystkie Twoje wymagania. Możesz również spróbować poszukać coś na własną rękę, ale wymiary muszą być idealne! Charakter takiej przestrzeni sprawia, że trzeba sprytnego pomysłu organizacyjnego aby poradzić sobie ze spadzistymi ścianami i niewygodnymi wnękami, ale postaraj się, aby przechowywanie było w równym stopniu estetyczne, jak i funkcjonalne.

 

jak urządzić pokój na poddaszu zdjęcia

jak urządzić mały pokój na poddaszu

jak zrobić pokój na poddaszu

5. UTRZYMANIE PORZĄDKU

Ten punkt tak naprawdę należy wdrążać do każdego pomieszczenia w mieszkaniu, ale jeżeli Twój pokój na strychu jest niewielki, to warto zwrócić na to szczególną uwagę. Ponadto staraj się nie zagracać stworzonego w tym miejscu pokoju, ale nie bój się go spersonalizować kilkoma dodatkami i dekoracjami, w końcu to ma być przytulna i miła sypialnia. 

urządzanie pokoju na strychu


6. ŁÓŻKO.

Gdy już mamy naszą sypialnię na poddaszu gotową, pojawia się kolejne pytanie, a mianowicie gdzie umieścić łóżko?

Miejsce umieszczenia łóżka w sypialni na poddaszu może być nieco skomplikowane ze względu na niekonwencjonalny układ. Spróbuj dostosować się do jednej głównej ściany we wnętrzu, czyli tej o  największej powierzchni i najwyższej wysokości dla zagłówka.


sypialnia na strychu

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 

21 komentarzy:

 1. Takie sypialnie na strychu mają swój urok i wydają mi się o wiele przytulniejsze niż takie w kwadracie, ale osobiście nie wiem czy bym się zdecydowała. Mój brat ma pokój na poddaszu i latem jest masakra :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście w dzisiejszych czasach możemy zastosować, np. klimatyzację :)

   Usuń
 2. Sypialnie wszystkie są piękne i każda ma to 'coś' w sobie. Na pewno fajna sprawa. Mój siostrzeniec ma taki pokój i go uwielbia. Chociaż zgadzam się z poprzednim komentarzem, że latem taki pokój jest uciążliwy ze względu na gorąc. Coś za coś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że takiego sypialnie na poddaszu mają w sobie coś magicznego, dobra wentylacja i klimatyzacja to kolejna sprawa, w zasadzie powinnam była ten punkt również poruszyć w tym artykule.

   Usuń
 3. Zdecydowanie wolę jak coś się dzieje i jak widać że w domu jest życie i charakter, a nie pustki jakby nikt ty nie mieszkał. Śliczny blat i kuchnia, która ma potencjał ale teraz jest nijaka i pusta, wystawy sklepowe nie raz wyglądaj lepiej i są wzbogacone o piękne elementy, które podkreślają piękno, tutaj niestety tego nie ma...

  OdpowiedzUsuń
 4. Zastanawia mnie, czy w tak bardzo oświetlonych i jasnych wnętrzach na strychu sprawdziłyby się lampy Solarne? Myślę, że można zrobić taki eksperyment.

  OdpowiedzUsuń
 5. z jednej strony ważne jest ogrzewanie, ale z drugiej chłodzenie, bo w końcu dach jest najbardziej nasłonecznioną częścią domu i latem może być tam prawdziwa sauna. u mnie sprawdziła się zatem klimatyzacja z funkcją dogrzewania pomieszczenia :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Według mnie super pomysł, niestety ja już mam urządzoną sypialnię i poradzę tym którzy jeszcze nie żeby porządnie zastanowić się nad materacem. Ja w końcu zdecydowałam się na taki ze strony https://materace-viscotherapy.pl/16-materace-piankowe i polecam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry materac to podstawa, zgadzam się. Myślę, że im człowiek starszy tym bardziej to docenia.

   Usuń
 7. pierwsze dwa projekty najlepsze :) architekci to wiedzą jak przekształcić dowolny pokój tak by spełniał oczekiwania klientów, nawet ze strychu czy kanciapy da się coś zrobić ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Absolutnie tak. Dobry architekt z pewnością lubi takie wyzwania.

   Usuń
 8. Mam sypialnię na poddaszu w lato jest bardzo gorąco, ale w tym roku zainstalowaliśmy klimatyzację. Jest o wiele lepiej, montażem zajęła się ekipa z Warszawy. Poszło szybko, teraz na pewno nie bezie gorąco w lato.

  OdpowiedzUsuń
 9. Uważam, ze do takiej sypialni przydatna będzie klimatyzacja. My zainstalowaliśmy ją w cały domu, z resztą tak jak system bezpieczeństwa. Teraz niczego się nie obawiam w swoim domu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Podoba mi się takie rozwiązanie. Sam remontuję swój dom. Jest z tym wiele pracy, ale również satysfakcji. Również mam strych, który wymaga remontu. Chciałbym go przeznaczyć na jakieś inne pomieszczenie, ponieważ do przechowywania mam również piwnicę. Pomysł z dodatkową sypialnią jest bardzo dobry!

  OdpowiedzUsuń