niedziela, 18 sierpnia 2019

Ecodesign - co to takiego?

Bez względu na to, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od tworzenia i otaczania się różnorodnymi produktami syntetycznymi, najlepiej czujemy się wśród natury oraz pośród naturalnych materiałów. Coraz częściej doceniamy wartości tego, co zostało stworzone przez samą naturę i zaczynamy wprowadzać produkty ekologiczne na szeroki rynek konsumpcyjny.

Co to znaczy, mieszkać ekologicznie?

Na szczęście, znalezienie produktów przyjaznych środowisku nigdy nie było łatwiejsze. Jeśli więc zamierzasz i chcesz zrobić coś dla naszej planety, upewnij się, że wybierasz do swojego domu ekologiczne alternatywy wystroju.

ECODESIGN

Co to właściwie jest ecodesign? To nic innego jak produkowanie towarów, które spełniają nasze oczekiwania i potrzeby, przy minimalnym zużyciu zasobów, wywierając przy tym niewielki wpływ na środowisko. Eco projekty muszą przejść też pewne określane kryteria, w tym m.in.: trwałość, elastyczność, zdolność adaptacji, możliwość recyklingu lub ponownego użycia. 

Ecodesign, co to takiego?

Co to są eko projekty?

NATURALNE MATERIAŁY I RECYKLING

Coraz więcej firm zaczęło produkować masowo wyroby z naturalnych tworzyw, które są przyjazne dla środowiska (np.szybko rosnący bambus czy len). IKEA produkuje, niektóre meble, które zostały wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu, z kolei inne firmy eksperymentują z wyrobem krzeseł i kanap wykonanych ze sprasowanej suszonej trawy i liści. Jak widać istnieje wiele możliwości, aby wykorzystać to, co zostaje wyrzucane na śmietnik, lub to, czego produkcja dużo bardziej się opłaca i jest bardziej ekonomiczna.

Eco Friendly Interior Design

Także jedna z polskich firm REC.ON, których produkty przedstawiałam na blogu (zobacz - lampa z zużytych części samochodu), od lat tworzą wspólnie ecodesign.

Prdukty z recyklingu

STYL EKOLOGICZNY

Styl oparty o eco projekty, podobnie jak w minimalizmie, nie lubi zbędnych rzeczy. Dlatego wnętrze w dużej mierze przypomina proste formy, proste, ale wcale nie mniej przytulne.We wnętrzu panują  materiały i produkty, które tworzone są naturalnie.
W ekologicznym mieszkaniu bardzo często możemy zobaczyć meble i tekstylia wykonane z takich  materiałów jak: len, bawełna, satyna i wełna. Zasłony w oknach z lekkich i przewiewnych tkanin, podobnie z pościelą w sypialni. 

Mieszkanie z naturalnymi materiałymi

Jak mieszkać less waste?

ROŚLINY W DOMU

Ten punkt jest całkowicie oczywisty. Jeśli tylko planujesz zmienić swoje mieszkanie na bardziej ekologiczne, nie pomiń czegoś tak standardowego, jak dodanie kilku roślin. Rośliny dostarczają tlen i filtrują szkodliwe substancje chemiczne z powietrza. Ponadto oferują naturalne piękno, ciepłą atmosferę i świeżość, wprowadzając odrobinę zielonego zewnętrza do Twojego domu. 

18 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy i interesujący wpis. Oby tak dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne inspiracje na eko dodatki do mieszkania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że zainspirowałam do pewnych zmian w dekorze.

   Usuń
 3. Oooo... bardzo odpowiadają mi takie klimaty. Jeśli w przyszłości będę urządzać mieszkanie to na pewno wykorzystam takie elementy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Że tak powiem zawodowo największe wrażenie zrobiła na mnie aranżacja sufitu drewnianymi panelami żyletkowymi. Świetny efekt

  OdpowiedzUsuń
 5. Dużo wspaniałych inspiracji. Bardzo mi się podobają takie rozwiązania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Styl ekologiczny to świetny pomysł na nadanie wnętrzu ciekawego i oryginalnego charakteru.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ecodesign na stałe zagościł do nowoczesnych wnętrz - jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ powinniśmy być bardziej świadomi i proekologiczni :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całkowicie się zgadzam i również cieszę się z faktu, że udaje nam się coś zmieniać.

   Usuń
 8. Myślę, że poza wystrojem warto też być eko pod innymi względami. Ja zainwestowałem w panele fotowoltaiczne, aby oszczędzić środowisko a także zmniejszyć rachunki za prąd.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bycie eko to też wszystko to, co dzieje się wokół domu. Dlatego ja stawiam na ekologiczne rozwiązania i zamontowałem panele fotowoltaiczne. To naprawdę opłacalna inwestycja.

  OdpowiedzUsuń