piątek, 13 września 2019

5 sposobów na zaaranżowanie jadalni.

Jadalnia to takie miejsce w domu, które albo mamy od samego początku projektu mieszkania, albo gospodarujemy je sobie sami w zależności od możliwości zakwaterowania.
Niemniej jednak, pamiętajmy o tym, że bez względu na to, czy jest to nowe mieszkanie, które dekorować będziemy od początku, czy już wiele lat przez nas użytkowane, z czasem wymagać będzie od nas tzw.liftingu.

Potrzeby względem tego pomieszczenia u każdego będą inne, indywidualne, dostosowane pod domowników. Warto przeanalizować każdy aspekt i koncept takiej jadalni. Czy ma być rodzinna, klasyczna, przytulna czy może minimalistyczna, nowoczesna lub całkowicie tradycyjna. 

Wskazówki na urządzenie jadalni

Poniżej znajduje się 5 standardowych wskazówek, które pomogą Ci w zagospodarowaniu tego miejsca, tak aby wpasowało się ono w Twoje potrzeby i styl życia. Zacznijmy więc od podstaw.


1. DYWAN

Dzięki niemu z łatwością dzielisz przestrzenie od siebie, szczególnie polecane w przypadku jadalni otwartej, która łączy się w jednym pomieszczeniu z kuchnia lub/i z salonem. Poza tym ociepli wnętrze i nogi ;)


2. MEBLE 

Stół i krzesła (lub ława) powinny być dostosowane pod osoby mieszkające. Zupełnie inne potrzeby będzie miała rodzina z dziećmi, a zupełnie inne osoba mieszkająca sama. Warto wziąć również pod uwagę, czy często zapraszamy do siebie gości oraz to, na ile pozwala nam manewrować gabarytowo przestrzeń. Pomieszczenie musi być funkcjonalne. 

Meble do jadalni

3. OŚWIETLENIE

Punkty oświetleniowe powinny być już zaplanowane na początkowym etapie projektowania mieszkania, wówczas ustala się funkcje pomieszczeniom. Dzięki temu łatwiej jest dostosować oświetlenie do rodzaju aktywności jaką będzie się wykonywało w danym pomieszczeniu. 
Jednak w zależności od tego, jakie oświetlenie wybierzesz, nigdy nie powinno być ono rozmiarowo większe od stołu oraz powinno znajdować się w jego centrum. Poczytaj więcej o roli oświetlenia w jadalni.

Szklany stół

Wiszące lampy do jadalni

4. STYL

Styl pomieszczenia, bez względu na to, czy jest to jadalnia otwarta czy zamknięta, powinien współgrać ze stylem całego mieszkania, aby wszystko prezentowało się spójnie. Również styl mebli i oświetlenia.

Okrągły szklany stolik

5. DEKOROWANIE

Warto postawić na jakiś obiekt przyciągający uwagę, czyli tzw. eye catcher, który będzie skupiał na sobie wzrok. Może to być plakat, dzieło sztuki, lampa, czy waza lub miska na owoce. Pamiętaj tylko, aby na środku stołu nie stawiać czegoś, co przysłaniać będzie inne siedzące przy stole osoby.  

Tips for a dinning room


Jadalnia, jaki stół?

5 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe, piękne i klimatyczne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny post i piękne zdjęcia Marysiu :)
  Miłego weekendu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. W moim domu miałem prosty plan na aranżacje jadalni. Meble kupiłem jako zestaw więc z tym nie było problemów. Największe były gdy wybierałem rolety. Dobrze, że znalazłem na stronie https://www.oknakonieczny.pl/ fajną ofertę rolet rzymskich, bo inaczej to nie wiem ile bym wybierał zasłonki :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Pamiętajcie też o odpowiednim oświetleniu, które w jadalni jest niezwykle ważne. Jeżeli planujecie zajmować się tym samodzielnie, to na https://www.asaj.pl znajdziecie wszystkie potrzebne rzeczy. Musicie się tylko upewnić, że wiecie co robicie, bo takie instalacje są poważną sprawą.

  OdpowiedzUsuń
 5. W jadalni, tam gdzie często przyjmuje się gości powinno być ciepło. Dużo ciepła i energooszczędność zapewni grzejnik nogen, który jest elektryczny.

  OdpowiedzUsuń