piątek, 18 maja 2018

Jak zorganizować ślub w Las Vegas?

Jeżeli już przeczytaliście artykuły o perypetiach naszego związku (a jeśli nie to zainteresowanych odsyłam do nich: 
to teraz możemy przejść do kolejnego rozdziału, czyli do naszego Ślubu w Las Vegas!

Ale od samego początku. Na pomysł wpadliśmy trochę sporadycznie, podczas organizowania naszej wycieczki do Stanów do Los Angeles, gdzie odwiedzałam swoją serdeczną przyjaciółkę. Zażartowaliśmy sobie, że może pojedźmy również do Newady i weźniemy ślub w Vegas. Żart przerodził się w sprawę bardziej poważną, bo od razu zaczeliśmy z czystej ciekawości dowiadywać się jak to wszystko wygląda ze strony prawnej. Ślub zamierzaliśmy i tak wziąć więc dlaczego nie tam? Przypominam, że byliśmy wówczas wciąż w zalegalizowanym Związku Partnerskim, więc wtedy dowiedzieliśmy się również, że nasz rozwód bedzie nieunikniony, ale o tym pisałam już wcześniej (sprawdź powyższe linki). 

Lucky couple in Vegas


PRZYGOTOWANIE I POTRZEBNE DOKUMENTY

Przygotowanie (gdy już załawiliśmy kwestię naszego związku w Holandii) okazało się bardzo prostę, większość rzeczy załatwiliśmy on-line. Nie potrzebowaliśmy żadnych zbędnych dokumentów, prócz naszych paszportów oraz formularzu licencji małżeńskiej (marriage license). Formularz można wypełnić wcześniej on-line na stronie Clark County Nevada. Możesz zaaplikować o niego również na miejscu, ale organizując wszystko drogą internetową zaoszczędzasz sobie stanie w kolejce i czas. My co prawda, ślub braliśmy pod koniec lutego, czyli poza sezonem, gdzie kolejek w ogóle nie bylo, jednak zawsze lubimy być przygotowani. Koszt licencji mieści się w granicy od 60 do 80 euro. Warto mieć na uwadzę, że będziesz musiał/a osobiście odwiedzić biuro licencji Clark County, aby otrzymać całą dokumentację, którą możesz przynieść do wybranej przez siebie Kaplicy w dniu ślubu. My załatwaliśmy wszystko w ciągu jednego dnia, a nawet godziny.

KAPLICZKA

Wybór kapliczki zależy tylko i wyłącznie od Twoich upodobań oraz ceny, jaką chcesz na to przeznaczyć. My na samym początku chcieliśmy aby nasz ślub był mało formalny (nigdy nie marzył nam się duży ślub, chcieliśmy go zrobić tylko i wyłącznie dla siebie samych), nawet myśleliśmy o zatrudnieniu Elwisa, albo przebraniu się za piratów ;) ale w rezultacie stwierdziliśmy, że niech będzie nieco elegancko i mąż postanowił poślubić mnie w swoim wojskowym mundurze, z tej okazji i ja musiałam poszukać jakieś sukienki last minute. Jako, że żadna typowa suknia ślubna nie wchodziła w grę (strasznie ich nie lubię), udało mi się szybko zorganizować piękną białą i krótką sukienkę pożyczoną od koleżanki (zuch dziewczyna, życie mi uratowała), a buty kupiłam w pobliskim zwykłym sklepie z butami. W taki tani i ekonomiczny sposób wciąż wyglądałam jak prawdziwa panna młoda. Można? Można! 

Ślub w Ameryce

slub w las vegas waznosc

Wybranie kapliczki może przyprawić o zawrót głowy, bo jest ich naprawdę wiele. Możesz ją wybrać na miejscu, albo zrobić tak jak my i załatwić wszystko on-line. Postawiliśmy na kapliczkę Lucky Little Chapel, gdzie był dostępny wybór pakietów w bardzo racjonalnej cenie. Jeśli masz ochotę możesz wzbogacić swój pakiet również na miejscu np. o kupno obrączek (my nie chcieliśmy mieć ich wcale, bo to rzecz dla nas kompletnie bezużyteczna), kwiatów czy limuzyny, która odbierze Cię z hotelu (nie dajcie się jednak nabrać, że jest bezpłatna, wszędzie należy zostawiać solidne napiwki), my limuzyny nie potrzebowaliśmy, a na miejscu dokupiliśmy tylko dodatkowe zdjęcia, które zrobił nam fotograf (mieliśmy z nim mnóstwo zabawy), kupiliśmy więc wszystkie bo nie mogliśmy się zdecydować.

Vegas wedding

ślub z obcokrajowcem za granicą

ŚWIADKOWIE

Waszymi świadkami może być tak naprawdę każdy. Możecie ich opłacić lub poprosić kogoś prosto z ulicy, w naszym przypadku była to moja przyjaciółka ze swoim partnerem (którzy wzieli ślub zaraz po nas, więc świadkowaliśmy również im). 

UWAGA! Ślub w Las Vegas jest jak najbardziej pełnomocny i wiarygodny w każdym kraju i kontynencie, a nie tylko w samym Vegas ;)

Szybki ślub w vegas

ZAŚWIADCZENIE O ZAWARCIU MAŁŻEŃSTWA

Po ceremoni należy wrócić z papierami do w/w urzędu, aby otrzymać legalizację. Okres oczekiwania na akt małżeński to około 10 dni roboczych. Jeśli w tym czasie bedziesz już poza granicami Stanów, nie martw się, pary mogą zamówić swój Certyfikat Małżeństwa, odwiedzając stronę Proof of Marriage na stronie internetowej urzędu.

W przypadku par mieszkających za granicą, które wymagają tzw. apostille (czyli również w przypadku naszym, oprócz zaświadczenia o zawarciu małżeństwa), należy najpierw zamówić akt małżeństwa i poczekać, aż otrzyma się pocztą potwierdzoną kopię. Następnie po otrzymaniu, wypełniasz podanie na stronie internetowej sekretarza stanu Nevada, i wysyłasz pocztą wypełniony formularz z uwierzytelnioną kopią, aby uzyskać apostille.

UWAGA! Upewnij się 100 razy, że wpisujesz poprawny adres, a najlepiej go sobie wydrukuj, Amerykanie mają często problem z adresami, np. z odróżnieniem europejskiej 1 i 7.  Nasza koperta była zatrzymana około 3 tygodnie gdzieś na poczcie w San Francisco. 


Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda rejestracja ślubu dokonanym w innym kraju i w dodatku z obcokrajowcem, w Polsce, stay tuned, ponieważ niedługo również o tym napiszę. 


ZABRANIAM KOPIOWANIA ZDJĘĆ, KTÓRE SĄ MOJĄ PRYWATNĄ WŁASNOŚCIĄ. JEŚLI NIE CHCESZ MIEĆ PROBLEMÓW Z PRAWEM I STRACIĆ NA TYM DUŻO PIENIĘDZY LEPIEJ DOSTOSUJ SIĘ DO MOJEGO ZAKUAZU. 


ZOBACZ RÓWNIEŻ: 

6 komentarzy:

 1. Ale było pięknie! :)
  Cudowne chwile! :) Pamiątka na całe życie .

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna i zakochana para :)) Fajnie, że wzięliście ślub po swojemu, popieram :)
  Pozdrawiam cieplutko :))

  OdpowiedzUsuń
 3. Cześć, czy dobrze rozumiem jeśli biorę ślub w Las Vegas i mieszkam w Polsce to aby zalegalizować go w Polsce potrzebuje tylko potwierdzenie zawarcia małżeństwa, który zamawiam na stronie chrabstwa, ale nie potrzebuje tego apostille? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Ślub zawsze niesie za sobą ogrom spraw do załatwienia. Dobrze jest pamiętać o właściwej oprawie muzycznej.

  OdpowiedzUsuń