piątek, 23 marca 2018

Dlaczego światło lampy jest takie ważne?

Oświetlenie domowe jest bardzo ważnym czynnikiem, niezależnie od tego, czy projektujemy zupełnie nowy dom od podstaw, przeprowadzamy się do nowego gotowego mieszkania, czy po prostu dekorujemy już własne. Jednym z najważniejszych aspektów dekorowania wnętrz jest własnie oświetlenie. Plan rozmieszczenia światła w pomieszczeniach musi być dobrze przemyślany. W tym artykule chciałbym zwrócić uwagę na kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, gdy myślisz o o wprowadzeniu ogólnego oświetlenia do mieszkania.

Światło w domu czy biurze może mieć wpływ na nasze samopoczucie, jak i na zdrowie.
Nasze ciało potrzebuje dobrej ilości światła o odpowiedniej intensywności we właściwym czasie, aby mogło działać jak wskazówki dla naszego wewnętrznego zegara biologicznego. W ciągu dnia potrzebujemy wysokiego poziomu światła, aby zachować uwagę w szkole lub pracy, natomiast wieczorem chcemy zacząć się czuć bardziej zrelaksowani i gotowi do snu.
Dlatego więcej światła w godzinach porannych pomaga nam się obudzić, dodać czujności i energii, z kolei ciemniejsze światło wieczorową porą przygotowuje nas do snu i pomaga zasnąć. W tym segmencie warto pomyśleć o przyciemnianych żarówkach, dla uzyskania lepszego efektu.


W zależności od danego pomieszczenia bedziesz potrzebować różnego rodzaju oświetlenia. Zarówno pokój gościnny, jak i sypialnia wymagają różnych ustawień scenicznych. W oświetleniu, a także w wystroju, obecnie mniej ważne jest podążanie za trendem, ale uzyskanie odpowiedniego wyglądu, który sprawia, że czujesz, że twoja przestrzeń jest taka, jak lubisz.

Lampy w domu zmieniają nastrój pomieszczenia tak, jak chcielibyśmy aby wyglądał i pełnił odpowiednią funkcję. Umieszczenie i rodzaj są ważnymi aspektami wystroju wnętrza i działają w połączeniu z doborem kolorów, wielkością pokoju, dostępnością naturalnego światła i doborem mebli. Elementy, które łączą się, gdy osiągnie się odpowiednie oświetlenie, przekształcają pokój w płynne połączenie funkcjonalności i stylu.


Jedną z głównych aspektów oświetlenia w ustawieniu wnętrza jest funkcjonalność. Oświetlenie musi służyć jakiemuś celowi. Żyrandole np., są wykorzystywane często w dużych, otwartych, wejściach i pokojach ze względu na ich centralne ustawienie, ale także dlatego, że zapewniają doskonałe oświetlenie pokoju. 

Zarówno naturalne, jak i sztuczne oświetlenie pomaga w iluzji przestrzeni. Dlatego jeśli pomieszczenie nie ma dostatecznego oświetlenia, bedzie dawało efekt ciasności, szczególnie jeśli w tym samym pomieszczeniu bedą znajdować się muskularne szafy, fotele i inne meble. Lampy narożne, kinkiety i centralnie wiszące światła na suficie z pewnością pomagą rozjaśnić takie pomieszczenie, szczególnie wtedy, gdy naturalne światło nie jest całkowicie dostępne. 
Dzięki wprowadzeniu właściwego oświetlenia i jasności, pomożemy stworzyć wizualnie większą przestrzeń. 

4 komentarze:

 1. Bardzo fajny post Marysiu :) To prawda, ze oświetlenie wpływa na nasz nastrój i możemy aranżacyjnie dużo światłem zdziałać :)
  Pozdrawiam cieplutko :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Tez tak myślę :)
  Ja pozmieniałam wszystkie żarówki w mieszkaniu, aby bardziej je dostosować do tego co lubię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oświetlenie jak i jego barwa jest niezwykle ważne zarówno dla naszych wnętrz jak i dla nas samych. Warto zadbać o to aby było idealnie dopasowane.

  OdpowiedzUsuń