niedziela, 14 maja 2017

Jak Polacy dzielą się obowiązkami w domu? Sprawdź wyniki badania.

Beko zapytało Polaków w ogólnopolskim badaniu w jaki sposób dzielą się w domu obowiązkami. Czy tradycyjnie kobiety zajmują się domem, czy idziemy z duchem czasu i codziennymi czynnościami dzielimy się po równo?

Mistrzem kuchni zostaje…
Podobno to mężczyźni są lepszymi kucharzami niż kobiety i w gotowanie wkładają więcej serca. Okazuje się jednak, że w polskich kuchniach to kobiety niezmiennie wiodą prym – aż 66% z nich deklaruje, że gotuje codziennie. Jak w tej kwestii wypadają mężczyźni? Jako swoją codzienną aktywność gotowanie deklaruje 45% badanych mężczyzn. Wyniki wydają się zatem odzwierciedlać nowoczesne tendencje życia domowego – faceci gotują dosyć często.


Beko poleca wszystkim wspólne gotowanie, które zacieśnia więzy, wprowadza w kuchni pozytywne zamieszanie, a przede wszystkim przyspiesza proces przygotowania posiłku. Aby usprawnić gotowanie obiadu czy kolacji warto wykorzystywać nowoczesne funkcje, w które wyposażone są sprzęty AGD. Dzięki technologii InnovaChef w piekarnikach Beko znajdują się aż 82 przepisy, które usprawnią pracę w kuchni. Wystarczy wybrać z menu konkretny przepis, a parametry pieczenia ustawią się same. Dodatkowo istnieje też możliwość zaprogramowania swoich autorskich przepisów.

Po obiedzie
Kto najczęściej zmywa naczynia po posiłku? W tym przypadku także kobiety odgrywają większą rolę. 85% respondentek deklaruje, że zmywa naczynia codziennie. Tę czynność kobiety częściej wykonują ręcznie niż w zmywarce. 68% panów również zmywa każdego dnia. Mężczyznom jednak nie można odmówić sprytu - wybierają zmywarkę częściej niż kobiety – do mycia naczyń wykorzystuje ją 57% Polaków.


Jak pokazują wyniki, w znacznej większości kobiety wolą brać sprawy w swoje ręce. Jednak zmywanie nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków, warto więc zainwestować w zmywarkę. Beko wyposażyło swoje zmywarki w innowacyjne technologie, które pomagają użytkownikom w usuwaniu najtrudniejszych zabrudzeń. Funkcja Turbo Wash Beko zmywa bardzo precyzyjnie dzięki dolnemu ramieniu wyrzucającemu wodę pod ciśnieniem trzykrotnie silniejszym niż zazwyczaj. Natomiast funkcja Fast+ przyda się, gdy nie ma do dyspozycji dużo czasu. Po jej włączeniu proces zmywania przebiegnie znacznie szybciej, skracając czas zmywania niemal 3-krotnie, przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej wydajności.

Jak natomiast sprytnie i szybko doczyścić drewnianą deskę do krojenia? Oszczędzaj cenny czas, poznaj domowe triki od Beko:


Komfortowe pranie
19% wszystkich ankietowanych deklaruje, że pierze ubrania codziennie. Natomiast 34% osób odpowiedziało, że pranie wstawia kilka razy w tygodniu. Wskaźnik częstotliwości prania jest zatem dość wysoki, dlatego z pewnością wiele osób stara się zoptymalizować koszty w tej sferze.
Pralki używane są tak często, że przy ich wyborze warto zastanowić się, jakie urządzenie będzie najpraktyczniejsze i najwygodniejsze. Gwarancją komfortu są pralki Beko zaopatrzone w silnik inwerterowy, który pozwala na uzyskanie prania o najwyższej jakości przy optymalnych kosztach pracy. Dzięki temu pralki są również ciche - można je włączać o dowolnej porze dnia i zachować przy tym komfort życia – swój i sąsiadów :)


Proste rozwiązania na proste ubrania
Czy Polakom zależy na wyprasowanych ubraniach? Z badania Beko wynika, że tak. Polacy prasują dość często, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. 39% badanych Polek robi to co najmniej kilka razy w tygodniu, natomiast częste prasowanie deklaruje 37% panów. Niestety czasem nie mamy czasu na podłączenie żelazka, szczególnie rano, kiedy spieszymy się do pracy – jak temu zaradzić? Suszarki automatyczne Beko nie tylko suszą ubrania – dzięki dwukierunkowemu bębnowi tkaniny nie gniotą się. Ponadto, bęben przerywa na chwilę suszenie i obraca się w drugim kierunku, aby ubrania się nie poskręcały. Dzięki temu nie tylko oszczędzamy czas na prasowanie, ale także dbamy o najdelikatniejsze tkaniny.


Wspólne działania kluczem do sukcesu
W jakich czynnościach dzieci pomagają najchętniej? 63% osób posiadających dzieci twierdzi, że pomagają im przy sprzątaniu, a w robieniu zakupów uczestniczą równie chętnie według 35% ankietowanych. To dowód na to, że obowiązki domowe mogą angażować nawet najmłodszych.
Beko – oficjalny partner aktywnych domowników, jest zdania, że wspólne działania w domu jednoczą i umacniają rodzinne więzy.


Jak dobrze Polacy znają swoje sprzęty AGD? Jak długo zajmują im obowiązki domowe? Znajdź odpowiedzi na te i inne pytania na stronie z wynikami Wielkiego Badania Beko smart.beko.pl/artykuly/

Wyniki podane w artykule opracowane są na podstawie badania opinii przeprowadzonego na stronie internetowej marki Beko www.smart.beko.pl - Wielkie Badanie Beko, 2017 r.

23 komentarze:

 1. Bardzo ciekawy Marysiu post i ciekawe wyniki :) Ja gotuję prawie codziennie, a naczynia po obiedzie myje zazwyczaj mój mąż, tak się podzieliśmy na początku małżeństwa :))
  Pozdrawiam niedzielnie :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alez Wam dobrze. U nas kto gotuje ten zmywa, bo maz również gotuje

   Usuń
 2. Ciekawy post i badania:-)
  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam tego typu statystyki :) Jestem też w szoku jak często Polacy piorą ubrania, mi dla naszej dwójki wystarczają 1-2 prania w tyg. A i tak zmieniamy codziennie bieliznę i t-shirty.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba najbardziej zaskoczyły mnie wyniki dot. prania - 5% nigdy?? Masakra ;D

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy post :)
  Niektóre fakty zaskakują :)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Oj mój ukochany jak gotuje! :)
  Cudownie! Jak nie musze stać przy garach to zawsze mi smakuje!

  OdpowiedzUsuń
 7. Jedyne czego ja nie muszę robić, to prasowanie :) Nie cierpię prasować! zwłaszcza koszul a oboje mamy taki dess code w pracy, układ prosty koszule, ciuchy prasuje mąż ja resztę np pościel czy ręczniki :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawy post! Myślałam, że mniej mężczyzn pomaga w pracach domowych, a jednak statystyki są bardzo pozytywne :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawy post. zaskoczyło mnie i jak widzę po komentarzach nie mnie jedną, pranie. Codziennie! U nas przy trzech osobach musiałabym wstawiać prawie pustą pralkę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wychodzi na to, że mam wielkie szczęście, bo mój mąż gotuje i zmywa naczynia praktycznie codziennie :) Ja zajmuję się praniem i porządkami, ale szanujmy się - nie codziennie :P

  OdpowiedzUsuń
 11. Hmmm szkoda że statystki nie były przeprowadzone z informacją o ilości osób w domu... Przy trójce osób w domu ja piorę raz w tygodniu i to maksymalnie :P

  OdpowiedzUsuń
 12. Dzieci najchętniej pomagają w sprzątaniu? ciekawe. Chyba nie moje. Gotować owszem, ale sprzątać mama :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Skąd ja to znam, że kobieta myje ręcznie ;) Nigdy tego fenomenu nie zrozumiem, zamiast wstawić do zmywarki... :/

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo ciekawy artykuł! Nie spodziewałam się, że tak wygląda podział obowiązków.

  OdpowiedzUsuń
 15. teraz się trend powoli zmienia i mężczyźni coraz częściej pomagają kobietom w obowiązkach domowych :)

  OdpowiedzUsuń
 16. A mój facet lubi gotować, ale nienawidzi sprzątać. To znaczy takie rzeczy jednostajne - odkurzanie, zmywanie bardzo chętnie, ale coś bardziej skomplikowanego to już go przerasta :D

  OdpowiedzUsuń