niedziela, 5 sierpnia 2018

Malowanie mieszkania. Jaki kolor wybrać?

Mogłoby się wydawać, że wybór odpowiedniego koloru na ściany to żadna sztuka. Zwyczajnie, ten który nam się spodoba, ten zostanie wykorzystany. Co lepiej, gdy zostaje nam jeszcze dosyć farby w puszcze, decydujemy się ją wykorzystać do innego pomieszczenia, tak z oszczędności, nie myśląc wcale nad tym, czy dany kolor do takiego pomieszczenia w ogóle pasuje. 

W artykule o najczęściej popełnianych błędach w urządzaniu mieszkania napisałam również o tym, jak ważne jest, aby najpierw zastanowić się i przeanalizować elementy jakie się już posiada w domu, w tym szczególnie meble, a dopiero potem decydować się na kolor farby, tak aby wszystko do siebie pasowało i tworzyło spójną całość. 

kolor ścian do mieszkania

Dobieranie farby pod dekoracje i meble to jedno, ale wybieranie pod kątem odpowiedniego pomieszczenia to zupełnie inna kwestia, która wymaga nieco głębszej analizy. 

To, że lubimy jakieś specyficzne odcienie kolorów to nasza osobista sugestia w doborze farby i nie powinniśmy z tego rezygnowaś, ale warto wziąć pod uwagę również inne aspekty, takie jak

* Jakie jest przeznaczenie oraz funkcja danego pomieszczenia?
* Jaka jest jego wielkość?
* Jakie jest jego nasłonecznienie oraz natężnie światła?

Te czynniki są wbrew pozorom bardzo istotne. Nie dobierzemy przecież ciemnych farb do małego i naturalnie ciemnego pokoju, bo to sprawi, że zmniejszy się on optycznie jeszcze bardziej i stanie się ponury. Takiego efektu staramy się uniknąć, więc jak widzicie nie możemy użyć  tej samej farby do dużej i małej przestrzeni, nawet z kwestii oszczędnościowej. 

Jaki kolor ścian do mieszkania

Temat doboru koloru jest dość obszerny abym mogła opisać go tylko w tym artykule, więc postaram się rozbić go na części, co znacznie ułatwi Wam i być może, pomoże w podjęciu decyzji. 

Ponadto za pomocą koloru możliwe jest wdrążenie do pomieszczenia kilka funkcji, czyli optycznego i wizualnego modyfikowania danego wnętrza. Dzięki czemu mamy wspaniałe możliwości, które pomogą nam na przykład w

* Optycznym powiększeniu lub zmniejszeniu pomieszczenia - czyli użycie ciemniejszych lub jaśniejszych odcieni koloru.
* Rozszerzeniu lub zwężeniu
* Wizualnego podwyższenia lub przedłużenia wnętrza - zastosowanie np. pasów czy linii wzdłuż lub wszerz, w zależności od tego, jakiego efektu pożądamy.
* Wydzielenie określonych stref życia - np. strefa pracująca, strefa dziecięca, oddzielenie salonu od kuchni w przypadku aneksu kuchennego itd.

Przy czym warto dodatkowo wziąć pod uwagę również kolor podłogi czy kafelek. Wszystko powinno stanowić jedna wielką spójność. Również inne pomieszczenia w domu, w przypadku zastosowania kilku różnych kolorów. 

Malowanie w mieszkaniu

Przed ostatecznym wyborem palety barw, weź pod uwagę jaką chcesz, aby dany kolor spełniał funkcję? Ponieważ będzie on bezwarunkowo wpływał na charakter i klimat samego pomieszczenia. 
Przede wszystkim nie rezygnuj z własnych upodobań. Jeśli np., lubisz kolor niebieski, nie decyduj się na czerwony, bo nie będzie on wprowadzał Cię w dobry nastrój i tylko zakłócał Twoje walory estetyczne. Możesz jednak dopasować odpowiedni kolor i odcień, co wpłynie na ogromną zmianę we wnętrzu. 

Zastanów się również jaki efekt pragniesz uzyskać (powiększyć, pomniejszyć, nadać efekt przytulności, wydzielić strefy itd.), oraz przeanalizuj obiektywnie wady i zalety mieszkania. Możesz je nawet wypisać na kartce dla ułatwienia podjęcia decyzji. Zwróć koniecznie uwagę na natężenie światła i na to, jak w danych porach dnia wpływa ono na kolor na ścianie. Możesz w tym celu użyć próbek i obserwować jak zachowuje się farba w danych porach dnia, przed generalnym malowaniem. O efekcie światła i koloru jeszcze napiszę. 

Dlaczego wybór koloru w mieszkaniu jest taki ważny?

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 


6 komentarzy:

 1. Ja właśnie stoję przed dylematem bo wymyśliłam sobie,żeby jedną ścianę w kuchni przemalować na czarno lub bardzo ciemny grafit. No i trochę boję się jaki będzie efekt finalny ;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My zastosowalismy ciemna farbe w kuchni na jednej scianie i z efektu jesteśmy do tej pory zadowoleni

   Usuń
 2. Najgorzej robią zdecydowanie ci ludzie, którzy wykorzystują dla oszczędności farbę jaka została z poprzedniego malowania. Bez zastanawiania się nawet czy właśnie ten kolor pasuje.
  Smart4Living

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobór koloru farby do ściany to niełatwa sztuka, warto kierować się trendami, ale i też swoimi upodobaniami.
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń