Ceneo Dom i Wnętrze

Drzwi, okna i schody - wybierz na Ceneo

Dlaczego światło lampy jest takie ważne?

12:28:00 Cleo-inspire 4 Comments

Oświetlenie domowe jest bardzo ważnym czynnikiem, niezależnie od tego, czy projektujemy zupełnie nowy dom od podstaw, przeprowadzamy się do nowego gotowego mieszkania, czy po prostu dekorujemy już własne. Jednym z najważniejszych aspektów dekorowania wnętrz jest własnie oświetlenie. Plan rozmieszczenia światła w pomieszczeniach musi być dobrze przemyślany. W tym artykule chciałbym zwrócić uwagę na kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, gdy myślisz o o wprowadzeniu ogólnego oświetlenia do mieszkania.

Światło w domu czy biurze może mieć wpływ na nasze samopoczucie, jak i na zdrowie.
Nasze ciało potrzebuje dobrej ilości światła o odpowiedniej intensywności we właściwym czasie, aby mogło działać jak wskazówki dla naszego wewnętrznego zegara biologicznego. W ciągu dnia potrzebujemy wysokiego poziomu światła, aby zachować uwagę w szkole lub pracy, natomiast wieczorem chcemy zacząć się czuć bardziej zrelaksowani i gotowi do snu.
Dlatego więcej światła w godzinach porannych pomaga nam się obudzić, dodać czujności i energii, z kolei ciemniejsze światło wieczorową porą przygotowuje nas do snu i pomaga zasnąć. W tym segmencie warto pomyśleć o przyciemnianych żarówkach, dla uzyskania lepszego efektu.


W zależności od danego pomieszczenia bedziesz potrzebować różnego rodzaju oświetlenia. Zarówno pokój gościnny, jak i sypialnia wymagają różnych ustawień scenicznych. W oświetleniu, a także w wystroju, obecnie mniej ważne jest podążanie za trendem, ale uzyskanie odpowiedniego wyglądu, który sprawia, że czujesz, że twoja przestrzeń jest taka, jak lubisz.

Lampy w domu zmieniają nastrój pomieszczenia tak, jak chcielibyśmy aby wyglądał i pełnił odpowiednią funkcję. Umieszczenie i rodzaj są ważnymi aspektami wystroju wnętrza i działają w połączeniu z doborem kolorów, wielkością pokoju, dostępnością naturalnego światła i doborem mebli. Elementy, które łączą się, gdy osiągnie się odpowiednie oświetlenie, przekształcają pokój w płynne połączenie funkcjonalności i stylu.


Jedną z głównych aspektów oświetlenia w ustawieniu wnętrza jest funkcjonalność. Oświetlenie musi służyć jakiemuś celowi. Żyrandole np., są wykorzystywane często w dużych, otwartych, wejściach i pokojach ze względu na ich centralne ustawienie, ale także dlatego, że zapewniają doskonałe oświetlenie pokoju. 

Zarówno naturalne, jak i sztuczne oświetlenie pomaga w iluzji przestrzeni. Dlatego jeśli pomieszczenie nie ma dostatecznego oświetlenia, bedzie dawało efekt ciasności, szczególnie jeśli w tym samym pomieszczeniu bedą znajdować się muskularne szafy, fotele i inne meble. Lampy narożne, kinkiety i centralnie wiszące światła na suficie z pewnością pomagą rozjaśnić takie pomieszczenie, szczególnie wtedy, gdy naturalne światło nie jest całkowicie dostępne. 
Dzięki wprowadzeniu właściwego oświetlenia i jasności, pomożemy stworzyć wizualnie większą przestrzeń. 

4 komentarze:

 1. Bardzo fajny post Marysiu :) To prawda, ze oświetlenie wpływa na nasz nastrój i możemy aranżacyjnie dużo światłem zdziałać :)
  Pozdrawiam cieplutko :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Tez tak myślę :)
  Ja pozmieniałam wszystkie żarówki w mieszkaniu, aby bardziej je dostosować do tego co lubię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oświetlenie jak i jego barwa jest niezwykle ważne zarówno dla naszych wnętrz jak i dla nas samych. Warto zadbać o to aby było idealnie dopasowane.

  OdpowiedzUsuń