poniedziałek, 24 lutego 2020

Trójkąt roboczy w kuchni - co to takiego?

Każdy kto miał do czynienia z projektowaniem czy planowaniem swojej kuchni z pewnością spotkał się z określeniem kuchennego trójkąta roboczego. Choć nazwa ta brzmi trochę nie do końca zrozumiale, to już za chwilę dowiesz się, że jest ona całkowicie logiczna i przede wszystkim ważna w zakresie ergonomicznego projektowania kuchni.

trójkąt roboczy w kuchni

Co to jest trójkąt roboczy?

Trójkąt roboczy jest od lat sprawdzoną wytyczną dotyczącą projektowania kuchni, która pomaga tak zaplanować miejsca pracy w kuchni aby było wydajne, logistycznie poprawne i funkcjonalne.  Trójkąt roboczy to nic innego jak  ergonomiczne rozplanowanie w bliskiej od siebie odległości płyty kuchennej, zlewu i lodówki. To jest trójkąt roboczy. Aby praca przebiegała szybko i sprawnie, konieczne jest, aby te najważniejsze sprzęty stanowiły wierzchołek trójkąta roboczego. Ponieważ wszystko to, co jest niezbędne do przygotowania posiłku powinno znajdować się w zasięgu ręki. 

Innymi słowy - trójkąt roboczy w kuchni polega na stworzeniu idealnego układu w celu zwiększenia wydajności, niezależnie od wielkości i kształtu Twojej przestrzeni.

Poniżej kilka przykładów zastosowania trójkąta roboczego w różnych układach kuchennych. 

trójkąt roboczy w kuchni

Pomimo tego, że trójkąt roboczy jest już ponad 70-letnią regułą w zakresie projektowania kuchni, nadal warto o nim pamiętać, przeprojektowując lub planując swoją kuchnię. Zachowanie idealnej ilości miejsca między głównymi obszarami roboczymi upraszcza gotowanie, a jednocześnie ułatwia ergonomię w miejscu pracy.

projektowanie kuchni trójkąt roboczy

Istnieją również pewne zasady dotyczące trójkąta roboczego:

1. Lodówka powinna znajdować się w odległości 1,2 - 2,1m od zlewu;
2. Zlew od płyty grzewczej również powinien znajdować się w odległości 1,2 - 2,1m; 
3. Płyta grzewcza natomiast powinna znajdować się w odległości 1,2 - 2,7m od lodówki. 

Pomiędzy tymi urządzeniami powinny znajdować się blaty, które pomogą w sprawniejszym obsługiwaniu kuchni. 

zasada trójkąta roboczego w kuchni

Jak zaplanować kuchnię?

Co to jest trójkąt roboczy?

Żródła zdjęć: domusomnia.com; leicht.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 21 komentarzy:

 1. Taki układ kuchni może być bardziej wygodny. Urządzając kuchnię warto kupić płytki online. Po co tracić czas, jeśli możemy wybrać płytki przez internet bez wychodzenia z domu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, aczkolwiek nie o płytkach tutaj mowa :0)

   Usuń
 2. Fajne, przydałby się taki trójkąt :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie powinien już być w każdym projekcie kuchennym

   Usuń
 3. Dużo cennych i przydatnych porad. Odpowiednia organizacja sprzętów kuchennych jest bardzo ważnym elementem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej, tym bardziej, że kuchnia jest jednym z najbardziej obleganych przez nas miejscem w domu.

   Usuń
 4. U nas zlew jest zaledwie 50cm odsunięty od płyty grzewczej - nie mamy z tym problemów - oprócz krótkiego blatu. Za to zyskaliśmy trochę w innym miejscu trochę blatu roboczego w tym ustawieniu. Nie zawsze sugerował bym się strickte tymi wymiarami

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja aranżując swoją kuchnię nie wiedziałem, że może przysporzyć ona tylu problemów. Szczególnie, że mieszkanie jest małe i kuchnia niewielka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę wykorzystać takie rozwiązanie przy okazji remontu. Dzięki za post :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zaprojektowanie kuchni z zastosowanie trójkąta roboczego nie zawsze jest możliwe

  OdpowiedzUsuń
 8. Oo nawet nie wiedziałam o istnieniu takiego terminu. A jednak jakoś tak wyszło, że w kuchni jest zachowana ta zasada. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. W kuchni bardzo ważna jest płytka kuchenna. Ja zaopatrzyłam się w płytę gazową Solgaz. Już na etapie projektowania mieszkania, wiedziałam, że ciąg w kuchni musi być zachowany pomiędzy kuchenką a zlewem.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziś taki trójkąt to chyba podstawa każdej nowoczesnej kuchni. Zaprojektowanie pomieszczenia w ten sposób nie zawsze jest możliwe bo czasem to może wiązać się z wieloma przeróbkami. Kuchnię trzeba zaprojektować tak, by remont przyniósł większych problemów, a pomieszczenie było funkcjonalne. Co do sprzętu i mebli to warto już wybrać coś konkretnego, co posłuży nam na lata. Bardzo solidne blaty kuchenne znalazłam np. na stronie Kronosfera http://kronosfera.pl/blog/ Znajoma kupiła coś takiego i jest bardzo zadowolona. Projekt zamawiała w jakimś biurze, już nie pamiętam nazwy, ale kuchnia całkiem inaczej wygląda. Na plus oczywiście ;-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawy blog i fajne inspiracje!

  OdpowiedzUsuń
 12. Trójkąt roboczy w kuchni to must have w każdej kuchni. Moim zdaniem blat to najważniejszy element w kuchni, dobrze jest wybrać taki, który jest wytrzymały na uszkodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 13. Dzięki za dawkę informacji - jestem przed remontem swojej kuchni i mam zamiar wykorzystać wszystko co tutaj przeczytałem.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak dla mnie jest to bardzo istotna zasada, którą warto się kierować przy urządzaniu kuchni. Dzięki temu rozmieszczenie sprzętów jest bardziej funkcjonalne i wygodne, co wpływa na lepszy układ całego pomieszczenia.

  OdpowiedzUsuń
 15. Rodzice właśnie urządzają na nowo kuchnię, słyszałem wielokrotnie o tym trójkącie lecz nie wiedziałem jak to wygląda w praktyce, dzięki za solidną dawkę wiedzy :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo ciekawe i niesamowicie przydatne informacje. Rewelacyjny jest ten wpis.

  OdpowiedzUsuń
 17. Dzięki bardzo za dawkę ważnej wiedzy, na pewno się przyda! :)

  OdpowiedzUsuń