Ceneo Dom i Wnętrze

Drzwi, okna i schody - wybierz na Ceneo

Trójkąt roboczy w kuchni - co to takiego?

09:14:00 Cleo-inspire 16 Comments

Każdy kto miał do czynienia z projektowaniem czy planowaniem swojej kuchni z pewnością spotkał się z określeniem kuchennego trójkąta roboczego. Choć nazwa ta brzmi trochę nie do końca zrozumiale, to już za chwilę dowiesz się, że jest ona całkowicie logiczna i przede wszystkim ważna w zakresie ergonomicznego projektowania kuchni.

Podstawy projektowania kuchni

Co to jest trójkąt roboczy?

Trójkąt roboczy jest od lat sprawdzoną wytyczną dotyczącą projektowania kuchni, która pomaga tak zaplanować miejsca pracy w kuchni aby było wydajne, logistycznie poprawne i funkcjonalne.  Trójkąt roboczy to nic innego jak  ergonomiczne rozplanowanie w bliskiej od siebie odległości płyty kuchennej, zlewu i lodówki. To jest trójkąt roboczy. Aby praca przebiegała szybko i sprawnie, konieczne jest, aby te najważniejsze sprzęty stanowiły wirzchołek trójkąta roboczego. Ponieważ wszystko to, co jest niezbędne do przygotowania posiłku powinno znajdować się w zasięgu ręki. 

Innymi słowy - trójkąt roboczy w kuchni polega na stworzeniu idealnego układu w celu zwiększenia wydajności, niezależnie od wielkości i kształtu Twojej przestrzeni.

Poniżej kilka przykładów zastosowania trójkąta roboczego w różnych układach kuchennych. 

Kuchenny trójkąt roboczy.

Pomimo tego, że trójkąt roboczy jest już ponad 70-letnią regułą w zakresie projektowania kuchni, nadal warto o nim pamiętać, przeprojektowując lub planując swoją kuchnię. Zachowanie idealnej ilości miejsca między głównymi obszarami roboczymi upraszcza gotowanie, a jednocześnie ułatwia ergonomię w miejscu pracy.

The work triangle in the kitchen

Istnieją również pewne zasady dotyczące trójkąta roboczego:

1. Lodówka powinna znajdować się w odległości 1,2 - 2,1m od zlewu;
2. Zlew od płyty grzewczej również powinien znajdować się w odległości 1,2 - 2,1m; 
3. Płyta grzewcza natomiast powinna znajdować się w odległości 1,2 - 2,7m od lodówki. 

Pomiędzy tymi urządzeniami powinny znajdować się blaty, które pomogą w sprawniejszym obsługiwaniu kuchni. 

Blat roboczy w kuchni

Jak zaplanować kuchnię?

Co to jest trójkąt roboczy?

Żródła zdjęć: domusomnia.com; leicht.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 16 komentarzy:

 1. Taki układ kuchni może być bardziej wygodny. Urządzając kuchnię warto kupić płytki online. Po co tracić czas, jeśli możemy wybrać płytki przez internet bez wychodzenia z domu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, aczkolwiek nie o płytkach tutaj mowa :0)

   Usuń
 2. Fajne, przydałby się taki trójkąt :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie powinien już być w każdym projekcie kuchennym

   Usuń
 3. Dużo cennych i przydatnych porad. Odpowiednia organizacja sprzętów kuchennych jest bardzo ważnym elementem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej, tym bardziej, że kuchnia jest jednym z najbardziej obleganych przez nas miejscem w domu.

   Usuń
 4. U nas zlew jest zaledwie 50cm odsunięty od płyty grzewczej - nie mamy z tym problemów - oprócz krótkiego blatu. Za to zyskaliśmy trochę w innym miejscu trochę blatu roboczego w tym ustawieniu. Nie zawsze sugerował bym się strickte tymi wymiarami

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja aranżując swoją kuchnię nie wiedziałem, że może przysporzyć ona tylu problemów. Szczególnie, że mieszkanie jest małe i kuchnia niewielka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę wykorzystać takie rozwiązanie przy okazji remontu. Dzięki za post :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zaprojektowanie kuchni z zastosowanie trójkąta roboczego nie zawsze jest możliwe

  OdpowiedzUsuń
 8. Oo nawet nie wiedziałam o istnieniu takiego terminu. A jednak jakoś tak wyszło, że w kuchni jest zachowana ta zasada. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. W kuchni bardzo ważna jest płytka kuchenna. Ja zaopatrzyłam się w płytę gazową Solgaz. Już na etapie projektowania mieszkania, wiedziałam, że ciąg w kuchni musi być zachowany pomiędzy kuchenką a zlewem.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziś taki trójkąt to chyba podstawa każdej nowoczesnej kuchni. Zaprojektowanie pomieszczenia w ten sposób nie zawsze jest możliwe bo czasem to może wiązać się z wieloma przeróbkami. Kuchnię trzeba zaprojektować tak, by remont przyniósł większych problemów, a pomieszczenie było funkcjonalne. Co do sprzętu i mebli to warto już wybrać coś konkretnego, co posłuży nam na lata. Bardzo solidne blaty kuchenne znalazłam np. na stronie Kronosfera http://kronosfera.pl/blog/ Znajoma kupiła coś takiego i jest bardzo zadowolona. Projekt zamawiała w jakimś biurze, już nie pamiętam nazwy, ale kuchnia całkiem inaczej wygląda. Na plus oczywiście ;-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawy blog i fajne inspiracje!

  OdpowiedzUsuń
 12. Trójkąt roboczy w kuchni to must have w każdej kuchni. Moim zdaniem blat to najważniejszy element w kuchni, dobrze jest wybrać taki, który jest wytrzymały na uszkodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 13. Dzięki za dawkę informacji - jestem przed remontem swojej kuchni i mam zamiar wykorzystać wszystko co tutaj przeczytałem.

  OdpowiedzUsuń