czwartek, 1 listopada 2012

Kolorowy kontrast. Pomarańcz i zieleń


Barwa pomarańczowa to połączenie czerwieni i żółci należące do kolorów ciepłych. Jest jednym z najradośniejszych kolorów. Wprowadza wesoły nastrój, kojarzy się z żywością owoców, kolorowymi ptakami, motylami, kwiatami. 
Kolor pomarańczowy to symbol spontaniczności, żywości, zdecydowania i optymistycznego nastawienia do życia. Oprócz tego, barwa sprzyja pogodnym myślom, zwiększa motywację do działania, wzmacnia poczucie własnej wartości i pomaga walczyć z kompleksami. Pomarańczowy to również atrybut smakosza, człowieka znającego swoją wartość, biorącego z życia to, co najlepsze, nie przejmującego się porażkami. Z drugiej strony to również kolor kojarzący się z jaskrawym zachodem słońca, a więc z miłymi wspomnieniami z wakacji spędzonych nad morzem, czy w górach. Barwa jest także domeną osób porywczych i szybko działających, symbolizuje siłę, ogień, pobudzenie, przedsiębiorczość oraz wyzwolenie się z nałogów.

zieleń i pomarańcz

Zielony jest barwą powstałą poprzez połączenie żółtego i niebieskiego. Doszukując się znaczenia tego koloru, z pewnością należy zwrócić uwagę na jej łączność z porami roku. Oczywistym jest, że zieleń to dominujący kolor ciepłych pór roku, a mianowicie wiosny i lata. W związku z tym, barwę można uznać za kolor życia, Ziemi, natury. Zieleń to także symbol nadziei, harmonii, wolności i szczęścia. Co ciekawe, w średniowieczu barwa była uznawana za kolor śmierci i ludzie wręcz się jej obawiali. Jednak do tej pory, nikt o tym już nie pamięta, a barwa wręcz przeciwnie- jest znakiem dobrego losu. Każdy z nas zna czterolistną koniczynę- symbol szczęścia. Wiemy już teraz dlaczego stoły bilardowe, maszyny w kasynach i dolary są koloru zielonego? Dodatkowo, zieleń jest barwą harmonii. Jako, że Ziemia i kosmos tworzą jedną całość, są uważane za symbol spokoju i stałości. Zielony to kolor dla osób, którzy poprzez nagromadzenie problemów, szybkie tempo życia i zbyt małą ilość wolnego czasu, czują się przytłoczeni i potrzebują uporządkowania i odpoczynku.
5 komentarzy:

 1. Kiedyś to była moja ulubiona kolorystyka:) Pokój zawsze miałam w żółciach, pomarańczach i zieleniach:) Obecnie zastąpiłam je czernią, bielą i czerwienią:) Z cytrusowych perfum zresztą też zrezygnowałam na rzecz cięższych zapachów... Obecnie więc jest to kolosrytyka, która najczęściej wsytepuje na... moim talerzu:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. te kolory są dobre jako dodatki do stylizacji;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam tego typu połączenia do tego stopnia, że czasem takie makijaże noszę :-) Barwy mają duży wpływ na nasze życie - czasem sami nie wiemy, jak duży :-)

  OdpowiedzUsuń