czwartek, 29 lipca 2021

Cechy charakterystyczne stylu Japandi.

 Styl Japandi to nic innego, jak połączenie ze sobą mieszanki stylu skandynawskiego i japońskiego, ponieważ styl ten posiada cechy obu tych trendów projektowych.

Japandi z jednej strony obrazuje minimalizm, czystość, przestronność i przytulność, czyli całą ideę skandynawskiego dekoru wnętrz. Z drugiej strony, uwzględnia komfort poprzez odnajdywanie piękna w niedoskonałościach, co z kolei jest typową filozofią Wabi-Sabi wywodzącą się z japońskiego designu.

wnętrza w stylu japandi

Japandi łączy to, co najlepsze z dwóch, jakże różnych od siebie miejsc kulturowych na świecie - Skandynawii i Japonii, tworząc tym samym prawdziwą uspokajającą fuzję zobrazowaną we współczesnym projekcie i aranżacji wnętrz. To połączenie skromności, które nad wyraz ubogaca każde wnętrze.  

Poniżej znajdziesz kilka podstawowych cech charakterystycznych dla stylu Japandi:

1. MINIMALIZM

Połączenie tych dwóch stylów jest zgodne z minimalistycznymi zasadami projektowania wnętrz. Minimalizm skrupulatnie wpływa  na przerost designu i abstrakcyjnej sztuki ekspresjonistycznej. Podstawowymi zasadami projektowania minimalizmu jest doprowadzenie wszystkiego do niezbędnej jakości i osiągnięcie prostoty, jest to zdecydowanie dominująca cecha stylu Japandi. 

dom w stylu japandi

salon w stylu japandi

2.  KOLOR
Styl wnętrza Japandi ze wszystkimi jego cechami opiera się na  stylowemu i nie przytłaczającemu dekorowi, a także neutralnej, uspokajającej palecie kolorów. Wybierz neutralne kolory, które przy okazji, lepiej odbijają światło dzienne w przestrzeni, jednakże nie bój się zastosowania kontrastu, które nada przestrzeni charakteru.  

sypialnia w stylu japandi

łazienka w stylu japandi

salon w stylu japandi

styl japandi 2021

3. NATURALNE MATERIAŁY

Drewno jest jednym z ulubionych materiałów we wzornictwie Japandi, jeśli chodzi o materiał naturalny. To co pochodzi z natury i jest naturalne (nawet jeśli nie jest doskonałe) zasługuje na miejsce we wnętrzu z koncepcją japońskiego projektowania wnętrz. 

styl japandi łazienka

styl japandi łazienka

cechy stylu japandi

japandi decor

4. AKCESORIA

Zarówno w stylu skandynawskim jak i japońskim, nie brakuje dekoracji. Kilku elementów, które sprawią, że wnętrze w mgnieniu oka stanie się przytulne i pełne energii, jednak akcesoria te powinny być przede wszystkim funkcjonalne, a dekoracyjność powinna być tylko ich drugorzędnym atutem. 

japandi decoration

dekoracje wnętrz w stylu japońskim

5. ROŚLINNOŚĆ

Wystrój Japandi w bardzo dużym stopniu opiera się na wykorzystaniu roślin domowych. Jest to najszybszy sposób na wprowadzenie natury i jej dobrych walorów do mieszkania. 

Warto zdecydować się na wysokie rośliny o gładkich i eleganckich liściach o prostej formie, oraz dobrze dobranej do nich doniczki.

decoration japandi

wnętrza w stylu japońskim

aranżacja wnętrz w stylu japońskim

wyposażenie wnętrz w stylu japońskim

ZOBACZ RÓWNIEŻ:





9 komentarzy:

  1. Pierwszy raz spotykam się z tym hasłem. Jednak jak patrzę się na powyższe zdjęcia, wszystko się ze soba dobrze zgrywa.
    Styl japoński jest elegancki, aczkolwiek nie przepadam za surowością wystroju.
    Styl skandynawski lubię, ale wydaje mi się, ze powoli robi się już zbyt pospolity i co drugie mieszkanie urządzone jest właśnie w tym stylu.

    Takie połączenie bardzo mi się podoba.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie od razu przypadł do gustu, gdy pojawił się w trendach wnętrzarskich. Bardzo fajny styl zwłaszcza dla miłośników prostoty, ale i też stylu skandynawskiego.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem początkującym architektem i bardzo mnie ten styl inspiruje. Jest bardzo prosty, a zarazem szykowny. Mam w podobnym stylu urządzone swoje mieszkanie i myślę nad małym przemeblowaniem. Te zdjęcia są dla mnie świetną inspiracją.

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam Twoje wpisy, ciągle poznaję coś nowego. :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Muszę przyznać, że pierwszy raz spotykam się z takim stylem. Nigdy o nim wcześniej nie słyszałam. Kiedy zobaczyłam tą nazwę na twoim blogu to od razu skojarzyło mi się to z Japonią i jak widzę, w pewien sposób miałam rację. Co najbardziej podoba mi się w tym stylu to roślinność i naturalne materiały.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawe wnętrze, przede wszystkim oryginalne i ponadczasowe.

    OdpowiedzUsuń
  7. Myślę, że w Japonii przede wszystkim cenią sobie ład i harmonię z czym absolutnie się utożsamiam. Uwielbiam dokładać wszelkich starań, aby utrzymać porządek w domu. Świetnie pomagają mi w tym woreczki strunowe.

    OdpowiedzUsuń
  8. bardzo lubię oba style, więc i to połączenie mi się podoba :) chcemy z mężem kupić mobilny domek letniskowy do postawienia gdzieś na łonie natury, więc styl japandi będzie dla nas idealny :)

    OdpowiedzUsuń
  9. To wygląda na dobry i tani projekt mieszkania! Za to właśnie uwiielbiam i japończyków i mieszkańców skandynawii - stawiają na praktyczność i minimalizm! pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń