piątek, 10 maja 2019

Jak zmaksymalizować przestrzeń w małym mieszkaniu?

Mieszkanie na małym metrażu może być nie lada wyzwaniem w kwestii aranżacji przestrzeni. Nie jest to jednak rzecz niemożliwa. Życie w małym mieszkaniu nie musi oznaczać rezygnacji z komfortu i wygody. W rzeczywistości, jeśli masz pomysłowe podejście, mały apartament może także zaoferować niezwykłą wygodę i przytulność, a przy tym pełnić kilka różnorodnych funkcji. 

Najczęstszym problemem jest optymalizacja przestrzeni, którą chcielibyśmy wygospodarować w największym stopniu możliwości. Życie w mieszkaniu typu studio czy kawalerka często oznacza, że stajemy przed wyjątkowym zadaniem, pragniemy bowiem przekształć jeden pokój w sypialnię, kuchnię, biuro, salon itd...

Jak zmaksymalizować przestrzeń w małym mieszkaniu?

Nie trzeba być architektem czy nawet projektantem wnętrz, aby dokonać rzeczy, tylko z pozoru, niemożliwych. Małe pomieszczenia co prawda, mogą sprawić, że czujemy się ograniczeni, jednak niektóre koncepcje projektowe zgrabnie nas oszukują i sprawiają, że wnętrza wydają się znacznie bardziej przestronne niż w rzeczywistości są.

Techniki kolorystyczne, aranżacja mebli i inteligentne oświetlenie to tylko niektóre z tematów, których nie powinniśmy pominąć. Poniżej, znajdziesz ich więcej.

1. Dobór koloru.

Najlepszym sposobem na zastosowanie tzw. złudzenia optycznego w małym pomieszczeniu, jest dobór odpowiedniego koloru ściany, i chociaż biały jest wyborem oczywistym, nie jest to jedyna opcja. Zapomnij jednak o ciemnych i ponurych kolorach. Postaw na delikatne odcienie, np. pastele, błękity, czy delikatne szarości i beże. Ciepłe i ciemne kolory zostaw większym pomieszczeniom. Jasne ściany są bardziej refleksyjne, dzięki czemu przestrzeń staje się otwarta i przewiewna, a to z kolei pomaga zmaksymalizować efekt stworzony przez naturalne światło. Ciemne kolory, z drugiej strony, pochłaniają światło, przez co pokój wygląda na mniejszy.

Triki dla małego mieszkania.

2. Otwarte półki i szafki.

Jeśli tylko możesz, pozbądź się drzwiczek od szafek kuchennych, a nawet tych od garderoby. Otwarte półki, są niczym otwarta przestrzeń, nie dają ograniczeń, w związku z czym przestrzeń się nie urywa tylko idzie bardziej w głąb (czyli do ściany, a nie drzwiczek).
Fakt, będziesz skazany na częstsze odkurzanie, ale coś za coś ;)


Mieszkanie na małym metrażu.

 Alternatywą będzie tutaj zastosowanie szkła - szklane drzwiczki będą odbijać światło i dawać wizualny efekt powiększenia.


3. Świało!

Jeśli masz dostęp do naturalnego światła, wprowadzenie go do domu przez duże okna natychmiast połączy pomieszczenie z otoczeniem. Umożliwienie naturalnego światła w pomieszczeniu otwiera wnętrze i sprawia, że wyglądają na większe.


Jeśli jednak posiadasz małe okna, koniecznie zainwestuj w dobre oświetlenie, lampki, lampiony etc... Światło jest sprawą kluczową.

małe wnętrze aranżacja

4. Porządek.

Nie ma co się oszukiwać. Mała przestrzeń, np., salon połączony z aneksem kuchennym, musi być utrzymywany w czystości. Podobnie jest z resztą przy projekcie otwartej kuchni, jeśli zapraszamy gości, porządek musi być utrzymany nie tylko w salonie, ale i w kuchni, ponieważ jest ona "odkryta" więc lepiej pozmywaj wszystkie naczynia zanim pojawią się goście. Plusem jest jednak to, że małe mieszkanie sprząta się łatwiej i szybciej.


Pamiętaj również o tym, aby nie gromadzić w takim mieszkaniu za dużo rzeczy, a te które nie są wykorzystywane na co dzień, najlepiej pochować. Nic nie sprawia, że mała przestrzeń jest bardziej ciasna niż posiadanie i eksponowanie zbyt dużo rzeczy. Przy przedmiotach uporządkowanych i niewidocznych, przestrzeń, która jest widoczna, stanie się automatycznie bardziej otwarta.

architekt wnętrz małe mieszkanie

5. Oddzielenie przestrzeni.

Do tego wykorzystać można kilka możliwości, tj. dywany, parawan (zobacz artykuł), meble. Dywan sprawdzi się np, aby oddzielić część salonową od jadalnianej. Szafką, albo zasłonami czy parawanem można oddzielić sypialnie w mieszkaniu typu studio. Możliwości jest dużo!

wystrój wnętrz małe mieszkanie

aranżacje wnętrz małe mieszkanie w bloku

nowoczesne wnętrza małych mieszkań

6. Dobór odpowiednich mebli.

Nieprawdą jest sformułowanie, że w małym mieszkaniu można stosować tylko małe meble. Duża sofa czy solidny fotel wcale nie sprawią wrażenia pomniejszenia i ciasnoty. Należy jednak wprowadzać je z głową i dopasować do mieszkania. Oczywiście zasada jest jedna, jeśli zdecydujesz się na coś gabarytowego, kolejne rzeczy muszą być mniejsze (czyli nie zabierać dużo miejsca). Tak jak w przyrodzie i w życiu, tak i w mieszkaniu potrzebny jest balans.


nowoczesne małe wnętrze

Idealną inwestycją jest zakup mebli wielofunkcyjnych, np., skrzynia może posłużyć za stolik kawowy, a przy okazji możemy pochować w niej rzeczy. Rozkładana sofa, rozkładany stół, dodatkowe krzesła itd...wszystko to, jest bardzo mile widziane.

wnętrze małe mieszkanie

Również ich wymiary mają znaczenie. Wysokie meble mogą sprawić, że sufit będzie niższy niż jest w rzeczywistości. Upewnij się także, że między meblami jest wystarczająco dużo miejsca, aby nie zaburzać funkcjonalności.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 





12 komentarzy:

  1. Te stoliki z palet są po prostu śliczne :)

    OdpowiedzUsuń
  2. My zdążyliśmy pozbyć się okropnych zasłon i od razu jakoś tak więcej miejsca w pomieszczeniu się zrobiło. Z małymi mieszkaniami to jest tak, że nie ma zbyt wielkiego pola do popisu, ale każdy zabieg, aby je powiększyć będzie po prostu dobry :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wszystkie porady Marysiu bardzo trafne i pomocne.
    Pozdrawiam ciepło :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Cenne informacje i wskazówki. Warto je sobie zapamiętać.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jasne wnętrza i światło to bardzo ważne elementy małych przestrzeni :) Bardzo fajne porady!

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetne porady, bardzo ciekawe inspiracje :) Na pewno kilka z nich wykorzystam podczas urządzania własnego mieszkania :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super, bardzo się cieszę i polecam się na przyszłość. Na moim blogu znajdziesz dużo więcej wskazówek i porad wnetrzarskich.

      Usuń
  7. Wszystkie te wskazówki są niezwykle istotne przy planowaniu przestrzeni w mieszkaniu. Zapamiętam je sobie. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  8. super pomysły na pewno wykorzystam bo my powoli wariujemy na naszyc 30 metrach

    OdpowiedzUsuń
  9. Jak się mieszka w kawalerce każdy cm jest na wagę złota...ale można jak widać mieszkać przytulnie :)

    OdpowiedzUsuń
  10. jeszcze odpowiednie drzwi! duże okna=dużo światła, więc wnętrze wydaje się większe, unikanie ciężkich mebli i ciemnych kolorów jak najbardziej, jednak mi pomogły drzwi przesuwne drewniane (do wnętrza prowansalskiego), bo dzięki temu mogłam inaczej rozplanować przestrzeń :D

    OdpowiedzUsuń